Antik ağaçtan rekor zeytin

Manisa’nın Soma ilçesinde yapılan araştırmada 1624 yaşında olduğu belirlenen ağaç koruma altına alındı. Zeytinliğin sahibi ve Antikas Zeytinyağı kurucusu Ertuğrul Özcan “Antik diye adlandırdığımız zeytin ağacımızdan yıllardır rekor seviyede ürün alıyoruz. Geçtiğimiz yıl 360, bu yıl 450 kilogram zeytin verdi. Bu zeytinleri ayrı sıkıyoruz, özel bir zeytinyağı üretiyoruz. Antik ağaç bizim özverimizin kanıtı, gururumuz, ona gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.

Antik ağaçtan rekor zeytin

 Tarihe tanıklık eden bu zeytin ağacının kök çevresi 6.80 metre, taç çapı 13 metre, boyu ise 6 metre olarak tescil edildi. Türkiye’nin en yaşlı ürün veren ağaçlarından biri olan ağaç üzerinde Ayvalık tipi zeytin türü barındırıyor. Atalarının uzun yıllardır koruduğu 1624 yıllık zeytin ağacını gelecek nesillere bırakmak için en iyi şekilde bakımını yaptıklarını söyleyen Özcan “Dedemin bu ağaca itinalı davrandığını hatırlıyorum, biz de onlardan öğrendiklerimizi uyguluyoruz. Torunlarıma bırakacağım en değerli miras atalarımdan bir parça olan bu ağaç olacak” dedi. Hiç yılmadan sıcağa, soğuğa dayanan asırlık ağaçlardan elde edilen zeytinyağlarının daha sağlıklı ve özel olduğunu hatırlatan Özcan “Bu zeytinyağını sizlere ulaştırdığımız her yıl aynı heyecanı yaşıyoruz” diye konuştu.


 
Tarih kokan bahçe
Aynı bahçede 400 yaş civarında 25 asırlık ağaç olduğunu belirten Özcan “Bahçemiz tarih kokuyor. Nice mevsimler yaşadı bu ağaçlar, kökleri toprağımıza kilitlendi. Yüzlerce emekçi meyvelerini topladı, bizler, çocuklarımız dalların altında koşuşturdu. Her biri bizim için çok değerli” dedi. Özcan, ayrıca ‘Antikas Zeytinyağı’ markasının ismi için de bu antik ağaçtan esinlenildiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER