Abdulkadir Selvi son kulisi aktardı! AK Parti ve MHP seçim barajını düşürecek!

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti ve MHP’nin yüzde 10 olan seçim barajını düşürmeye yönelik bir çalışma içerisinde olduğunu yazdı

Abdulkadir Selvi son kulisi aktardı! AK Parti ve MHP seçim barajını düşürecek!

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı seçim sistemi ve siyasi partiler yasasıyla ilgili kulisleri aktardı. Selvi’nin aktardığına göre seçim barajında iki alternatif uygulanabilir.

Selvi, bugünkü köşe yazısında seçim barajının düşürüleceğini söyledi:

Türkiye’nin 12 Eylül ürünü olan yüzde 10 barajından kurtulması gerekiyor. Yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 5 ya da 7’ye düşürülmesi düşünülüyor. Bu konuda tercih, liderlere bırakılacak. Erdoğan ve Bahçeli’nin tercihine göre yüzde 7 ya da 5 esas alınarak çalışılacak.

Selvi, ittifaklara seçim barajı konusunda da şunları söyledi:

Partiler artık seçimlere ittifaklar halinde giriyor. İttifak yüzde 10 barajını aşınca, ittifak ortağı partiler de barajı aşmış oluyor. İttifaklarla seçim barajı fiilen ortadan kalkmış oluyor. Yüzde 10 seçim barajı, baraj sorunu yaşayan partileri ittifaklara girmeye teşvik ediyor.

Yüzde 10 seçim barajı ittifaklar için uygulanıyor. Bir de ittifaka girmeden kendi başına seçime giren partiler için geçerli oluyor. Örneğin, HDP ittifaklara girmedi ama 24 Haziran 2018 seçimlerinde 11.7 oranında oy alarak barajı aşmayı başardı.

İttifak halinde seçime giren partiler açısından yüzde 10 seçim barajı ittifakın tamamı için uygulanıyor. Cumhur ittifakı ya da millet ittifakının aldığı toplam oy oranı Türkiye genelinde yüzde 10 barajını aştıysa, ittifaka giren partiler barajı aşmış sayılıyor.
Hürriyet yazarı, seçim barajı konusunda iki öneriyi de şöyle aktardı:

Seçim barajı yüzde 5 ya da 7’ye düşürülsün. Yeni baraj hem ittifaklar için hem seçime kendi adına giren partiler için uygulansın.

 Bir siyasi parti ittifaka girmeden seçime girerse, baraj yüzde 5 ya da 7 olsun. Ama ittifaka giriyorsa arada bir fark olsun. İttifaka girmeyi tercih edenler için baraj yüzde 10 ya da 12 olarak uygulansın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER