36 ağır hasarlı bina imar barışından yararlanmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, İzmir'de yıkılan yapılardan 2’sinin acil yıkılacak yapılardan, 4’ünün, ağır hasarlı yapılardan, 36’sının, imar barışının ardından yapı kayıt belgesi alan yapılardan olduğunu belirtti.  

36 ağır hasarlı bina imar barışından yararlanmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, İzmir depreminde yıkılan yapılardan 2’sinin acil yıkılacak yapılardan, 4’ünün, ağır hasarlı yapılardan, 36’sının imar barışının ardından yapı kayıt belgesi alan yapılardan olduğunu belirtti.

TBMM’de kurulan Deprem Komisyonu, dün, üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre; Aslan, hasar alan kamu binalarına ilişkin “İzmir’deki okullardan 19 tanesi ağır hasarlı. Camilerin 5’i altyapısıyla beraber ağır hasarlı. İncelenen bin 29 kamu binasının 20’sinin ağır hasarlı olduğu görüldü. Bu binaların en genci otuz beş yaşın üstünde” dedi. 

Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu, yapı kullanım belgesinin ardından yapıların denetime tabi tutulmadığını belirterek, binaların zemin katlarının işyerine, imalathaneye dönüştürülebildiğine, yüksek rutubet nedeniyle kolonların ufalandığına dikkat çekti.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ise kentsel dönüşümün önemine işaret ederek “1999’dan önce biz bina yapmayı bilmiyormuşuz” dedi. 

Öte yandan, Uncuoğlu, yurttaşların ve ilgili kurum ve kuruluşların komisyona görüşlerini iletebilmesi için “[email protected] gov.tr” adlı e-posta adresinin oluşturulduğunu duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER