2020, tarihin en sıcak üç yılından biri

Son yıllarda gittikçe artan sıcaklıklar sonrasında iklim değişikliği konusu sık sık gündeme geliyor. 2020 yılının tarihin en sıcak üç yılından biri olduğu açıklandı. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, bu yılın kaydedilen en sıcak üç yıldan biri olacağı ve hatta 2016 yılındaki rekoru kırabileceğini belirtildi.

2020, tarihin en sıcak üç yılından biri

BM Dünya Meteoroloji Örgütü genel sekreteri Petteri Taalas, “2020 Küresel İklimin Durumu” raporunu açıklarken, "2020, ne yazık ki, iklimimiz için yine olağanüstü bir yıl oldu" dedi.

BM'nin hava, iklim ve su üzerine çalışmalarını yürüten Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yayınlanan “Küresel İklim Durumu” raporuna göre, geçtiğimiz on yıl aynı zamanda kayıtlardaki en sıcak dönem oldu.

EN KAYDA DEĞER ARTIŞ SİBİRYA’DA

Raporda, 2020’nin 2016 ve 2019’dan sonra en sıcak üçüncü yıl olduğu belirtilirken 1850’den bu yana yer alan kayıtlardaki en sıcak altı yılın son altı yıl olduğu belirtildi. Raporda en kayda değer sıcaklık artışının Sibirya’nın Arktik bölgesindeki 5 derecelik artış olduğu belirtilirken okyanus sıcaklıklarının da rekor seviyelerde olduğu belirtildi.

Rapora göre, corona virüs nedeniyle insanların karantina sürecine girmiş olmasına rağmen, atmosferdeki sera gazlarının konsantrasyonları artmaya devam ettiği belirtildi. Karbondioksitin atmosferde uzun süre yer alması sebebiyle de gezegenin sıcakların bir süre daha ortalamanın üzerinde sıcaklıklarda gezeceğinin altı çizildi.

2024’E KADAR DAHA DA ISINMA İHTİMALİ VAR

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “2020’de küresel ortalama sıcaklık, endüstri öncesindeki (1850-1900) seviyenin 1,2 derece üzerinde olacak. 2024’e kadar ise 1,5 dereceyi aşma olasılığını yüzde 20 olarak görüyoruz”dedi.

“DÜNYA OLARAK DOĞRU YOLDA DEĞİLİZ”

Taalas ayrıca, “Bu yıl yani Paris Anlaşması'nın beşinci yıldönümünde hükümetlerin sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik tüm vaatlerini memnuniyetle karşılıyoruz. Böyle gitmeyeceğini görmeleri sevindirici bir durum. Dünya olarak doğru yolda değiliz ve daha fazla çaba sarf etmeliyiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER