Gebeliğe hazırlık döneminde anne ve baba adaylarına beslenme önerileri

İnsan yaşamının bebeklikten yaşlılığa kadarki her döneminde sağlıklı olmanın temelini sağlıklı beslenme oluşturmaktadır. Anne ve baba adaylarının beslenmesi gelecek nesillerin de sağlığını dolaylı olarak etkiler. Bu nedenle gebeliğe hazırlık döneminde annelerimizin sağlıklı beslenmesi kadar babalarımızın da beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Anne ve baba adaylarımız nelere dikkat etmeliymiş hep birlikte bir göz atalım.

Anne adaylarımıza beslenme önerileri

✔    Gebelik öncesinde mutlaka kadın doğum uzmanı gözetiminde folik asit kullanımına başlanılmalıdır.
✔    Diyabet tanısı alan anne adayları mutlaka iç hastalıkları uzmanı ve beslenme uzmanlarından danışmanlık almalıdır. HbA1c dediğimiz üç aylık geri dönük kan şekeri değerleri normal seviyelere getirilmelidir.
✔    Yeterli kalsiyum alımı sağlanmalıdır. Doktorunuzun tavsiyesi ile kalsiyum kullanımına başlarken ayrıca besinlerle de destekleyebilirsiniz. Süt, peynir, yoğurt, yumurta, balık, kabak, ıspanak ve maydanoz gibi gıdaları günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.
✔    Sigara içiyorsanız ve alkol tüketiminiz var ise kesmelisiniz.
✔    Anne adaylarının demir eksikliğinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Demir eksikliği varlığı saptanırsa beslenmeye dikkat edilmeli ve gerekli görülürse ilaç takviyesi yapılmalıdır.
✔    Vücut kütle indeksi 30 kg/m2 olan anne adaylarının vücut ağırlığının %5-10’unun sağlıklı bir şekilde kaybı hedeflenmeli ve bu hedefe ulaştıktan sonra ideal vücut ağırlığına ulaşmak hedeflenmelidir.
✔    Anne adaylarının hipotioridi hastalığı var ise tedavileri düzenlenmelidir.
✔    İyotlu tuz kullanılması önerilmelidir. İyot kayıplarını en aza indirebilmek için yemeği ocaktan indirmeye yakın tuz eklenmelidir. 
✔    Yetersiz ve dengesiz beslenmemeye özen gösterilmelidir. Besin ögeleri yetersizliklerine bağlı vitamin ve mineral eksiklileri görülebilir.
✔    Vücut kütle indeksi 18 kg/m2 altında olan anne adayların dengeli beslenerek ideal ağırlığına ulaşmaları hedeflenmelidir.
✔    Ton balığı tüketimi yerine somon balığı tüketilebilir.
✔    D vitamini seviyelerine bakılmalı ve eksiklik var ise doktorunuzun reçete ettiği şekilde en kısa sürede kullanımına başlanmalıdır.
✔    Demir takviyesi alan ve tahıl tüketimi fazla olan anne adaylarında çinko eksikliğine dikkat edilmelidir. Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, tavuk eti ve yumurta gibi çinko kaynaklarına günlük beslenmemizde yer verilmelidir.
✔    Selenyum eksikliği olan anne adaylarının iyot eksikliğine de dikkat etmeleri önerilir. Çünkü selenyum eksikliği iyot eksikliğini kötüleştirebilir.
✔    Hipertansiyon tanısı almış ve hipertansif ilacı kullanan anne adaylarına DASH gibi sodyum içeriği düşük diyetler önerilmelidir.
✔    Günlük 25 gram posa alımı sağlanmalıdır. 
✔    Polikistik over sendromu olan ve metformin kullanan anne adaylarına B12 vitamini takviyesi verilmelidir.
✔    Yeterli ve kaliteli uyku uyumaya özen gösterilmelidir.
Vee gelelim baba adaylarımızın beslenme önerilerine
✔    Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelidir.
✔    Günlük tüketilen tahılların tam tahıllı olmasına dikkat edilmelidir. Tam buğdaylı ekmekler ve yulafı günlük beslenmenize ekleyebilirisiniz.
✔    Günde en az 3 porsiyon kadar tercihen yarım yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz. Bir porsiyonunuz 1 bardak süt, 1 kase yoğurt veya 1 bardak kefir olarak tercih edebilirsiniz.
✔    Az yağlı kırmızı et, balık, tavuk ve hindi eti gibi et ürünleri tercih edilmelidir. Mümkünse et ürünlerini ızgara ve fırında pişirebilirsiniz.
✔    Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar beslenmemize eklenmelidir.
✔    Sperm sayısı ve kalitesi için çinko önemlidir. Günlük beslenmenizde çinko alımı sağlanmalıdır ancak antioksidan özelliği nedeniyle kullanım dozuna dikkat edilmelidir.
✔    Beslenmemizde folat alımının yetersiz olması spermde kromozomsal anormallikler meydana gelebilir. Yeterli folat alımı sağlanmalıdır.
✔    Sigara içmek, sperme zarar verir. Bu nedenle gebeliğe hazırlık döneminde sigara içmekten uzak durmalısınız.
✔    Baba adaylarında ideal vücut ağırlığında olması anne adayları kadar önemlidir.
✔    Haftada 5 gün 30’ar dakikadan orta seviyede egzersizler yapabilirsiniz. Ağır egzersizler testosteronu azaltarak sperm sayısını olumsuz etkileyeceğinden egzersiz içeriğine dikkat etmelisiniz.
✔    Yeterli ve kaliteli uyku baba adayları içinde çok önemlidir.
Anne ve baba adaylarının sağlıklı beslenmesi, uyku kalitesinin iyi olması gibi küçük detaylar aslında anne adaylarının gebelik dönemini sağlıklı geçirmesine olanak sağlamış olur. Anne adayını gebeliğe hazırladığından doğacak olan bebeğin sağlıklı olmasında ve ileride diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve obezite gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların önlenmesinde kritik bir dönemdir. Bu sebeple sağlıklı nesillerin yetişebilmesi için ilk adımı anne karnında atmış oluyoruz. 

Herkese sağlıklı günler dilerim.

YORUM EKLE