Erol Yaraş: Tek suçlu Kılıçdaroğlu

ÇİĞDEM ÖZEN/

Türkiye 14 Mayıs gecesi kıran kırana geçen bir seçim mücadelesine sahne oldu. 2. tura kalan seçimlerde sonuç değişir mi, Millet İttifakı niçin umduğunu bulamadı, CHP İzmir'de kan kaybı neden yaşandı?

Gazeteci Erol Yaraş, seçim sonuçlarına dair yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye 14 Mayıs seçim sürecinden geçti, seçimler 2.tura kaldı. Genel olarak baktığımızda seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
2.tur formalite icabı olacak. Meclis'te çoğunluğu sağlamış bir Cumhur İttifakı varken, artık toplum istikrar olsun diye Kemal Kılıçdaroğlu'na gerekli oyu vermeyecek, hatta birçok seçmen sandığa bile gitmeyecek. Tayyip Bey'i kesin 13.Cumhurbaşkanı olarak görüyorum. Hala siyasette 'Kazanacağız' söylemleri dolanıyor ama bunlar palavra, hepsini bir kenara bırakalım. 

Muhalefet kanadının seçimde beklediği sonuçları alamamasını nasıl yorumlarsınız?

Ben 4 aydır bazı şeyler söyledim ve 'ben söyledim' demeyi seven biri değilim. Ama bu tablo 4-5 ay önceden belliydi. Burada tek bir suçlu vardır; o da Kemal Kılıçdaroğlu. Eğer Kılıçdaroğlu'nda biraz onur, gurur ve haysiyet varsa 29 Mayıs sabahı istifa eder. Artık onlarca seçim kaybetmiş bir adamın CHP'nin başında yeri yoktur. Kendisine yüzde 1 bile faydası olmayan, bu 'ucube' grubu biraraya getiren ve yaratan Kemal Kılıçdaroğlu'dur. 

Seçim sonrası birçok gazeteci 'Ey CHP sen ne yaptın?' diyor. Siz 4 ay önce neredeydiniz? Bugün konuşmak kolay. Bizim konuştuğumuz gibi 4-5 ay önce konuşup, eleştirilerinizi yapacaktınız. 'Karaman'ın koyunu' diye yazı yazdığım zaman konuşacaktınız. Şu anda sağ partilerin Meclis'teki sayısı 400'ü geçti. Bu demektir ki Tayyip Erdoğan CHP ile Meclis'e giren sağ partileri de ikna ederse isteği şekilde Türkiye Cumhuriyet'i anayasasını değiştirebilir. Kemal Kılıçdaroğlu, muhalif seçmene işte bu kadar kötülük yaptı. Kendisine yüzde 1 faydası olmayan 4 tane adamı yanına aldı ve bu partilere 40'a yakın milletvekilliği verdi. Şimdi bu 40'a yakın vekilin hepsi kendi partilerine geçecekler ve CHP'nin vekil sayısı komik bir rakama düşecek.

KILIÇDAROĞLU MUHALİF SEÇMENE KÖTÜLÜK YAPTI
Bu 'ucube' sistem yaratılırken herkes 'aaa ne kadar güzel' dedi. Tamam, ucube sistemi yarattın, her şeyi yaptın da neden 40'a yakın milletvekili verdin. Bu verdiğin vekilliklerin çoğu zaten eski AK Partili. Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi partisine ve muhalif seçmene yaptığı kötülüğün günahları affedilemez. Çünkü 4 tane kendisine faydası olmayan genel başkanı masaya eşitlik adı altında oturtup, onlara milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığı rüşveti vererek, emri vaki bir şekilde, kendisini dayatmacı bir başkan adayı olarak masadan çıkarttırdı ve aldığı sonuç da ortada. Çünkü seçim öncesinde yapılan anketler bir tek şey gösteriyordu, Tayyip Bey'in karşısında kazanamayan tek aday Kemal Kılıçdaroğlu'ydu. Yapılan anketlerde Erdoğan ile mukayese edilen adaylar arasında tek kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu'ydu. 'KAZANACAK ADAY' söylemlerine kulaklarını tıkayıp kendini aday olarak dayatan Kılıçdaroğlu, 20 yıl sonra ilk defa Erdoğan karşısında alınabilecek bir başarı şansını yok etti.

Bunun dışında en büyük kötülüğü milletvekilliği seçimlerinde yaptı. Bugüne kadar TBMM'de iktidar olmayan fakat Cumhuriyetin ve Atatürk değerlerini koruyan ve blok halinde muhalefet yapan bir yapıyı da Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki tüm Atatürkçüleri yok ederek tam tersi Atatürk'e hakaretler yağdıran adamları da meclise soktu.

HDP MUTLAKA ADAY ÇIKARMALIYDI
Ben Haber'in iki ay önceki sayısında manşetten “HDP mutlaka aday çıkarmalıydı” demiştik. O zaman Türk toplumu, özellikle Anadolu ve Karadeniz, Millet İttifakı ile HDP'yi aynı blokta görmeyecekti. Bu konuyla ilgili yapılan algı operasyonu muhalif de olsa Millet İttifakı'na dolayısıyla Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermedi. Bu stratejik hatayı da yaptılar ve sonuç da bu oldu. 

Şimdi bunun bedelinin ödenmesi lazım. Bana kimse önümüzde daha 15 gün var demesin. Bunların hepsi palavra. Çünkü seçim heyecanının hepsi kayboldu, bitti. Eğer şöyle bir durum olsaydı, Kılıçdaroğlu yüzde 49, Tayyip Erdoğan yüzde 45 olsaydı o zaman başka bir iddia devreye girebilirdi. Ama artık bu senaryo yok. Yüzde 49 küsur Tayyip Erdoğan var, yüzde 45 Kemal Kılıçdaroğlu... Bu tabloda kimse 'Sinan Oğan'ın yüzde 5 oyu ne olacak' diye sormasın. Sen aldığın yüzde 1'lik partilerin 4'ünün toplamının yüzde 1'ini alamadın. Sinan Oğan'a oy vermiş milliyetçilerin oyunu almayı nasıl düşünebilirsin? 

Sinan Oğan'ın aldığı oylarda hangi parti fire verdi?
Bunların çoğu MHP'den gelme ülkücü oylardır. Zaten Sinan Oğan faktörü olmasaydı Tayyip bey seçimi ilk turda yüzde 52-53'ler ile bitiriyordu. Çünkü o oylar CHP'den giden oylar değil, ülkücü oyları. Sinan Oğan istediği kadar söylemlerde bulunsun, o tabana sözü geçmez. O taban evine dönecek, evi de MHP'dir. 

ERDOĞAN 13.CUMHURBAŞKANI OLACAK

Seçimler 2.tura kaldı, sonucun değişiceğini düşünüyor musunuz?
15 gün formalite icabı bekleyeceğiz, formalite icabı bir seçim yapılacak. Çünkü Tayyip Bey Meclis'i almış, istikrar adı altında bir bütünlük oluşsun diye Erdoğan 13.cumhurbaşkanı olacak. Artık Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin yakasından düşmesi lazım. Kemal Kılıçdaroğlu yanlış bir adaydı. Seçim çalışmaları sırasında en sinir olduğum cümle de 'Şimdi bunu tartışmanın zamanı değil” sözleriydi. O günlerde tartışacaktın ki bugünleri yaşamayasın, karalar bağlamazdın.

CHP, İZMİR'DE 14 VEKİLE ŞÜKRETSİN

Seçimleri İzmir bazlı ele alırsak, değerlendirmeniz nasıl olur?
CHP İzmir'de de bir hüsran yaşamıştır. 14 milletvekili çıkardık, mevcudu koruduk diyorlarsa bana göre İzmir'de MHP ile birlikte en başarısız partidir. Çünkü bu siyasi ortamda, İzmir'in bu siyasi yapısı ve düşüncesinde CHP'nin en az 16-18 milletvekili çıkarması lazımdı. Bunun da sebebi; Atatürk'ü en hassas bir şekilde algılayan, yorumlayan ve bağlılığını açıklayan bir şehirde siz Atatürk düşmanlığı yapmış, Taraf Gazetesi'nin yazarı, Atatürk'e ırkçı demiş bir adayı İzmir'den koyarsanız, Saadet, Deva Partisi'nden adayları buradan yerleştirirseniz İzmirli size oy vermez. Aldıkları 14 milletvekilliğine oturup şükretsinler. 

İZMİRLİ CHP'NİN BİLETİNİ KESTİ
Yine bu şehirde Kemal Kılıçdaroğlu'nun dayatmacılığının sonucunu gördük. İzmir'in Atatürk ile ilgili hassasiyetleri çok iyi bilinir. Bay Kemal, sen ne diye İzmir'e Atatürk düşmanını aday olarak koyuyorsun. Adam sahaya çıkamadı, toplumun içine karışamadı, saklandı. İzmir 1.Bölge 1.Sıra milletvekili olan bu zat zaten bundan sonra da İzmir'e uğramayacak bile, bitti. Ve İzmirli de CHP'nin biletini kesti. İzmir CHP İl Başkanlığı'nın genel merkez nezdindeki pasifliği oy oranlarına da yansıdı ve İzmir geçmiş dönemlerden böyle bir ortamda daha düşük oy aldı.

AYTUN ÇIRAY HAKLI ÇIKTI

İYİ Parti İzmir'de başarılı gibi gözükse de Türkiye genelinde başarısı yok. Geçen dönemin altında bir oy aldılar. Seçimlerden 6 ay öncesinde yelkenlerini şişirmiş yüzde 17-18'lere doğru giden bir partiydi. Fakat aday belirleme sürecinde belirlediği yanlış adaylar ve merkez sağ çizgisinden uzaklaşması İYİ Parti'ye bir bedel ödetti. Bu da Aytun Çıray'ın haklı olduğunu, 15 gün kala yapılanların ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Ordu'da şaibeli aday İdris Naim Şahin ilk sıradan bile seçilemedi. Demek ki sen yanlış yaparsan seçmen de biletini kesiyor.

YORUM EKLE