Ender Yorgancılar: Hayal satmıyorum

EBSO’da 12 Ekim’de yapılacak olan seçimlerde yeniden aday olduğunu açıklayan Ender Yorgancılar, geride kalan 4,5 yılda neler yaptıklarını düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Konuşmasında İzmir’deki mevcut odalar arasında uyumlu bir çalışma ile gerçekleştirilen ortak projelere sık sık vurgu yapan Yorgancılar, ”Bir dönem daha aday olmak istemem yarım kalan projelerin tamamlanması içindir” dedi.

Önce İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, ardından EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar düzenledikleri basın toplantılarında, İzmir’deki bu ortak çalışma ruhunun kente neler kazandırdığının altını çok net çizdiler.

Bu sevgiye, saygıya ve ortak çalışmaya dayalı modelde tüm oda başkanları kendi egolarını bir kenara bırakıp “BİZ” olgusunun içinde tek yürek oldular.

Yorgancılar, geliştirilen ortak projelerin dışında EBSO’da arkadaşları ile birlikte ne kadar başarılı bir dönem geçirdiklerini rakamlarla anlattı. 

O’nu en mutlu eden başarı da, EBSO’nun Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu tarafından en iyi oda seçilmesi ve 2014-17 ve 2020 yıllarında Türkiye’de akreditasyon denetimlerinde 365 oda içinden kesintisiz tek oda olması.

Meslek yaşamımda oturdukları koltuktan güç alanlar ile oturdukları koltuklara güç verenleri hep ayrı değerlendirmişimdir.

Benim gözümde Ender Yorgancılar, oturduğu koltuktan güç alan değil bilakis o makama güç katan bir kişiliktir.

Yeri geldiğinde dünyanın en mütevazı insanı ve yöneticisi olmayı başarır. 

EBSO ve İzmir’in menfaatleri söz konusu olduğunda da gözünü budaktan sakınmaz, kim olursa olsun gerçekleri tüm çıplaklığı ile dile getirir. 

Toplantıda başta ekonomi olmak üzere önce dünyanın gidişatını sonra da Türkiye’nin durumunu çok iyi verilerle analiz etti.

Anlatımında, “Bana kimse tavır koyar mı?

Kimse alınır mı?

Bundan dolayı sıkıntıya girer miyim?” gibi endişeleri yoktu.

Rakamlara ve konusuna ne kadar hâkim olduğunu çok iyi gösterdi. Açıklamaları sırasında en çok hoşuma giden de sık sık İZTO Başkanı Mahmut Özgener ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri ortak projelere yaptığı vurguydu.

Tekrar seçilmesi halinde ilk yapacağı işin sorulması üzerine Yorgancılar, “En önemli konu yeni binamız. Hemen başlayacağız. EBSO kazanacak. Çıta daha yukarıya çıkacak. Ben hayal satmıyorum, hedef koyuyorum. Türkiye’nin ve Pasifiğin en iyi odası seçildik’’ diyerek gerçekleşecek hayallerin peşinde koştuğunu belirtti.

Bu dönem Ender Yorgancıların karşısına Mustafa Karabağlı rakip olarak çıkıyor.

12 Ekim’de yapılacak olan seçimlerde sağduyunun galip geleceğine ve kazananın İzmir olacağına yürekten inanıyorum.

YORUM EKLE