Yunanlılar Bankalara Hücum Etti

Yunanistan’da seçimlerin ardından bir hükümet kurulamaması, haziranda tekrar erken seçime gidilecek olması ve ülkenin Euro’dan çıkıp yerel para birimi Drahmi’ye döneceği iddialarının doruğa çıkması yüzünden halk, paralarını çekmek için bankalara akın etti.

Yunanlılar Bankalara Hücum Etti

 

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, siyasi parti liderleri ile yaptığı görüşmelerde, “7-14 Mayıs arasında bankalardan çekilen para 800 milyon Euro. Yunan Merkez Bankası Başkanı (Yorgo Provopulos) ile konuştum. Panik yok ama durumun paniğe dönüşebilmesi korkusu var. Bankaların dayanma gücü çok az”  açıklamasına yaparak konuya dikkat çekti.
 
Papulyas, ekonomik kriz ve siyasi istikrarsızlıktan korkan halkın bankalardaki paralarını çekmeye devam etmesi halinde bankacılık sisteminin çökebileceğini vurgularken, bankacılık çevrelerine göre ise son 10 gün içinde Yunan bankalarından çekilen miktar yaklaşık 1 milyar Euro’yu buldu. Yunanlılar ekonomik krizin patladığı 2009 yılı sonundan bu yana ise bankalardan yaklaşık 70 milyar Euro nakit çektiler. Bu paranın önemli bir bölümü yurtdışına giderken, Yunan Merkez Bankası’ndan verilen rakamlara göre nisan başında bankalardaki mevduat hesapları 165 milyar Euro’yu buluyordu.
 
Geçen nisan ayında 206 milyar Euro’luk devlet tahvillerinin “tıraş” ve takas işleminden 33 milyar Euro zarar gören Yunan bankalarının halkın para çekmek için akın etmesi karşısında tek destekçisi Avrupa Merkez Bankası. Yunan bankalarına bugüne kadar Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) 55 milyar Euro nakit aktarıldı. Nakit sıkıntısı yüzünden Yunan Merkez Bankası ile Frakfurt’taki Avrupa Merkez Bankası arasında açık telefon hattı kuruldu. Yunan bankalarının tek umudu, 130 milyar Euro’luk 2. kurtarma Paketi Anlaşması’nda öngörülen 18 milyar Euro’luk yeniden sermayelendirme kredisinin hafta içinde Atina’ya ulaşması. Hazine’de ise haziran ayı ortalarına kadar yetecek para bulunuyor. Siyasi istikrarsızlık haziranda yapılacak seçimlerden sonra da giderilemezse memur ve emekli maaşları ödenemeyecek.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER