Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı Sona Erdi

İstanbul'da düzenlenen 7. Yatırım Danışma Konseyi toplantısına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Coca Cola Ceo'su Muhtar Kent ve Yatırım Danışma Konseyi üyeleri katıldı.

Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı Sona Erdi

7. Yatırım Danışma Konseyi toplantısı sonrasında bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısından önce kısa bir bilgilendirmede bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bugün toplantıda konsey üyelerimiz, Türkiye'nin ekonomi istikrarını sürdürme politikalarının bir çok ekonomiye örnek olduğunu belirterek, bu durumun Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan gelen yatırım girişlerine de yansıdığını ifade ettiler. Nitekim gerek büyüme hızımız gerekse ülkemizdeki yatırımların artış hızı ve bu çalışmalar, gelişmeler bizim bu yöndeki çalışmalarımızı ispatlar niteliktedir. Kaydettiğimiz bu ilerlemeler yatırım ortamı iyileştirme anlamında gösterdiğimiz sürekli çabanın da tabi ki bir neticesi bir parçasıdır. Bu kapsamda toplantıda değerlendirmelerde bulunan konsey üyeleri, hükümetimiz tarafından yönetilen başarılı çalışmlardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB'nin en azından Avro bölgesinin tek bir vücut halinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Geçen hafta yapılan seçimler önemli. Özellikle Fransa ve Yunanistan'daki seçimlerden sonra bu ülkelerde uygulanacak politikalar son derece önemli. Biz diyoruz ki her ülke ev ödevini biliyor. O ülkelerin neler yapması gerektiği belli. Bugünü verimli bir toplantıyla tamamladık. 2004 yılından beri toplanan Yatırım Danışma Konseyi'nin Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesi için hükümete görüşler veren çok önemli bir yapı haline geldi" dedi.

Babacan, "Bu açık tartışma ortamı her şeyin açıkça konuşulması sorunların çözümünün yarısı. Çünkü problemin farkına varmak, problemi bilmek ve çözme iradesini koymak işin yarısı. Diğer yarısı da uygulayıp sorunu çözmek işi bitirmek. Her toplantı sonrasında sonuç bildirgesi açıklanıyor. Bu bildirge üyelerin hükümete verdiği bir ev ödevidir" şeklinde konuştu. Ev ödevinin ne kadarının yapılıp yapılmadığını bir sonraki toplantı için hazırlanan ilerleme raporunda görüleceğini belirten Babacan, şunları söyledi:

"Son toplantıdan beri neler yapıp yapamadığımız ilerleme raporunda açıkça belli. Burada hem şeffaflığı, hem de hesap verebilme yükümlülüğünü hükümet olarak üstleniyoruz. Zaten konseyin başarılı olması ve benzer dünyadaki uygulamalara göre daha iyi işleyen mekanizma olmasının en önemli sebebi de bu. Süreklilik arz etmesi de forumun önemli başarılarından biri oldu. Avro bölgesinin içinden geçmekte olduğu dönem sadece Türkiye için değil tüm dünya için küresel ekonomi için son derece önemli. Yılbaşından bu yana epey bir çaba oldu. Bütün yapılanların uygulanması çok çok önemli. Uygulamalar da siyasi iradeye bağlı. Pek çok Avrupa ülkesi siyasi karar almakta büyük güçlük çekiyor, ya azınlık hükümetleri ya koalisyon hükümetleri, meclisleri hükümetler arasında uyumsuzluklar söz konusu. AB'nin en azından Avro bölgesinin bölgesinin tek bir vücut halinde hareket etmesi gerekiyor. Avro bölgesinde daha iyi bir dayanışmayı görmemiz gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER