Üreticide Biber Yasağı Şoku

Rusya’nın Türkiye’den biber ve nar almayacağını açıklaması, Antalya’da biber üreticisini tedirgin etti. Demre Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran, "Önümüzdeki haftadan itibaren şok fiyat düşüşü yaşanmasını bekliyoruz" dedi.

Üreticide Biber Yasağı Şoku
Rusya’nın Türkiye’de üretilen biber ve narda sağlık açısından sakıncalı maddeler bulunması nedeniyle doğrudan veya üçüncü ülkeler üzerinden alım yapılmasını yasaklama kararı, Türkiye’nin en büyük biber üretim merkezlerinden Demre’de şok etkisi yarattı. Kapya, kaliforniya ve dolmalık biberlerin yüzde 70’inin Rusya’ya ihraç edildiği ilçede üretici, Rusya’nın kararıyla fiyatların düşeceği endişesi yaşamaya başladı.
 
Demre Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran, "16 Mart itibariyle Rusya Federasyonu, Türkiye’den biber ve nar alımını durdurmuştur. Rusya, ülkesinin Bitki Koruma ve Karantina Bölümü’nden yapılan Türkiye’den gelen biber ve narlarda zirai ilaç kalıntısı tespit edildiği yönündeki açıklamayı bahane göstermiştir" diye konuştu.
 
ŞOK FİYAT DÜŞÜŞLERİ BEKLENİYOR
 
Rusya’nın, Türkiye’den çarliston biber alımının çok düşük olduğunu kaydeden Fahri Duran, çoğunlukla kapya, kaliforniya ve dolmalık biberin Rusya’ya ihraç edildiğine işaret etti. Kapya biberin kilosunun üreticiden 4 lira, dolmalık biberin 5 lira, kaliforniya biberin ise 7 liraya alındığını vurgulayan Fahri Duran, "Bu ürünlerde önümüzdeki haftadan itibaren şok fiyat düşüşleri bekliyoruz" dedi.
 
Üretici İbrahim Oğuz da "Sezon başından beri biber fiyatlarından çok memnunduk. Bu fiyatlar üreticimizi kurtaracak fiyatlardı. Fiyatlar düşerse üreticimiz çok sıkıntı çeker" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER