TÜSİAD'dan ekonomi ve dövizle ilgili çarpıcı açıklamalar

Türkiye Sanayici İş İnsanları Derneği(TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Yüksek İstişare Toplantısı açılış konuşmasını yapmasının ardından TÜSİAD Başkanı gündeme dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu

TÜSİAD'dan ekonomi ve dövizle ilgili çarpıcı açıklamalar

Türkiye Sanayici İş İnsanları Derneği(TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Merkez Bankası'nın enflasyon ile mücadele için tüm adımları bağımsız bir şekilde atması gerektiğini belirterek dün gerçekleşen faiz artışıyla herkesin rahatladığını söyledi.

Türkiye Sanayici İş İnsanları Derneği(TÜSİAD) Yüksek İstişare Toplantısı'nda açılış konuşmasını yapan Özilhan, yüksek enflasyonun uzun vadeli düşünmeyi ortadan kaldırdığını belirterek, Merkez Bankası'nın enflasyon ile mücadele için tüm adımları bağımsız bir şekilde atması gerektiğini vurguladı. Özilhan, TCMB'nin dün attığı adımla herkesin biraz rahatladığını söyledi.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise, "Türkiye patinaj yapıyor. Sanayi 4.0 olmazsa dolar 4.0 olur demiştik maalesef 4 lirayı geçti" dedi.

Özilhan, ekonomide birinci önceliğin makro ekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini belirtti.

BİLECİK'TEN FLAŞ AÇIKLAMALAR

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Yüksek İstişare Kurulu’nda açıklamalarda bulundu.

Bilecik'in değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle: 

Ekonomide mucizeler yoktur, gerçekler vardır, hakikati istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz. Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. Türkiye patinaj yapıyor. 

Siyasal istikrar ve güven ortamıyla ekonomik istikrar at başı gibi gider. Ülkemiz son derece zorlu bir süreçten geçiyor. Bundan en çok etkilenen şüphesiz ülkemizin ekonomisidir.

HAKİKATİ EĞİP, BÜKEMEZSİNİZ

Bizler iş insanlarıyız hedefimiz her zaman ülkemizin küresel gücüne ve refahına katkı sağlamaktır. Ekonomide mucizeler yoktur, gerçekler vardır, hakikati istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz.

Küresel ekonomi küresel rekabet demektir. Bu rekabette ayakta kalmak için rakiplerden bir adım önde olmalıyız. Tutarlı küresel ve ulusal verilere dayalı rasyonel ekonomi politikalarının uygulandığını görmeye özellikle bugünlerde çok ihtiyacımız var. Tedbirler bıçak kemiğe dayanmadan alınmalı.

PATİNAJ YAPIYORUZ

Sorunlarınızı zora girdikten sonra çözmeye kalkarsanız çok daha maliyetli olur. Ekonominin temelinde bir süredir zayıflamalar görülüyordu.

Bir an önce ekonomide duyulan güveni tahsis etmeliyiz. Aksi taktirde ekonomimiz sert bir düzeltmeyle karşı karşıya kalacaktır.

Yüksek büyüme ile ekonomimizin tekerlekleri hızlı dönüyor ancak yüksek cari açık ve enflasyon nedeniyle patinaj yapıyoruz ilerleyemiyoruz.

Sanayi 4.0 olmazsa dolar 4.0 olur demiştik maalesef 4 lirayı geçti.

EĞRİ CETVELDEN DOĞRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz önce cetvelin düzgün olması gerekir. Hukuk şüphesiz her şeyin üzerinde olmalıdır. Kuvvetler ayrılığı entellektüel bir tartışma konusu değildir. Hepimizin yaşamak istediği bir devletin olmazsa olmasıdır.

Seçimlere sayılı günler kaldı. Ancak halen yeni sistem hakkında tüm bilgilere sahip değiliz. Bu seçimlerde ittifaklar yoluyla her kesimden düşüncenin meclise girecek olmasından son derece memnunuz.

Demokratik devletin temeli özgürlüktür. Demokrasi olmadan reform reform olmadan ilerleme olmaz. Demokratikleşmek için korkularımızı yenmemiz gerekir. Bizim gibi olmayandan bizim gibi düşünmeyenden korkmayı bırakmalıyız. İnsanlar geçmişe değil geleceğe bakarlar.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER