Türkiye’nin lezzetli zeytinyağı adresi: Kristal Yağları

Türkiye’de zeytinyağı tüketiminin yaygınlaşması ve bu konuda farkındalık oluşmasında önemli bir misyon üstlenen Kristal Zeytinyağları, “Gelişmiş pazarlarda kalitesiyle referans alınan global bir zeytinyağı markası olmak” vizyonuyla Türk zeytinyağının dünyada hak ettiği yeri alması için çalışmalarını sürdürüyor. Kristal Yağları, 30’un aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirirken, İspanya’da kurduğu şirketiyle de bir Türk zeytinyağı markası olarak adından söz ettiriyor.

Türkiye’nin lezzetli zeytinyağı adresi: Kristal Yağları

Kristal Yağları, 80 yılı aşan deneyimini yeni yatırımlar ve yeni ürünlerle devam ettiriyor. Anthony Micaleff tarafından 1938 yılında Türkiye’nin ilk zeytinyağı markası olarak İzmir’de faaliyetlerine başlayan Kristal Yağları, ülkemizde Riviera zeytinyağını ilk kez üreterek ambalajlanmış olarak piyasaya sunmuştu. Kristal, kurulduğu günden bu yana "kaliteli ürün" prensibini ve "kusursuz hizmet" anlayışını benimseyerek el değmeden üretim ve ambalajlama yapıyor. 80 yılın üzerindeki tecrübesi ile Türkiye’nin ilk ambalajlı ve markalı zeytinyağı ihracatçısı olan Kristal Yağları, bugün 30’un üstünde ülkeye zeytinyağı ihracatı gerçekleştiriyor. 

 “Kalite bizim vazgeçilmezimiz”
Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh marka olarak vazgeçemeyecekleri unsurların başında kalitenin geldiğini belirterek bütün yatırımlarını bu çerçevede gerçekleştirdiklerini söyledi. Dologh, “Kaliteli zeytinyağına ulaşmanın yolu kaliteli zeytinden geçer. Biz, ülkemizde kaliteli natürel sızma zeytinyağı üretiminin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla bir rehabilistasyon projesi başlattık. Bu proje kapsamında bünyemizde zeytin yetiştiriciliği konusunda uzman ziraat mühendisleri istihdam ediyoruz. Mühendislerimiz, lokal üreticileri ziyaret ediyor ve zeytin toplama aşamasında önemli noktaları anlatıyorlar. Onların ihtiyaçları olan her konuda bilgi vermek üzere aktif olarak sahada çalışıyorlar. Tüm bunlara ilaveten sektörün kalite algısının da iyileştirilmesine yönelik yatırım yapıyoruz. Yağhane ve depo sahipleri ile sürekli temas halindeyiz. Hasat ve üretim aşamalarında kalite kayıplarının azaltılması için gerekli işleme ve depolama koşulları konusunda bilgilendirme yapıyoruz. Amacımız, Türk zeytinyağının çıtasını yükseltmek” dedi. Ürünlerinin hem iç piyasada Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından, hem yurt dışında Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından kontrol edildiğini belirten Dologh, bunun yanı sıra kendi laboratuarlarının da dünya çapında Ulusal ve Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından tanınan sayılı laboratuvarlar arasında bulunduğunu vurguladı. 

Kalitesi onaylı 
Kristal Yağları’nın laboratuvarı 2014 yılından bugüne Ulusal ve Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından tanınan dünyanın en iyi laboratuvarları arasında yer alarak International Olive Oil Council Uygunluk Sertifikası’na sahip. Her yıl akreditasyon sınavına katılan ulusal ve uluslararası zeytinyağı laboratuvarlarının analiz sonuçlarını inceleyen Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC- International Olive Council), Kristal Yağları Laboratuvarının sonuçlarının güvenilir olduğunu onayladı. Ayrıca Kristal Yağları TS EN ISO 9001 Kalite, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri, BRC Uluslararası Gıda Güvenliği belgelerine sahip ve tüm ürünleri Helal Gıda ve Kosher sertifikalı. 

Yüzde 100 Türk Kristal, İspanya’da
Kristal Yağları Bornova ve Ayvalık’taki tesislerinin yanı sıra İspanya’nın Valencia şehrinde de Aceites Kristal adı ile bir satış şirketi kurarak İspanya’daki faaliyetlerini sürdürüyor. Türk zeytinyağını gerek iç gerekse dış pazarlarda en üst seviyede temsil eden Kristal Yağları, global zeytinyağı pazarının açık ara lideri olan İspanya’da “KRİSTAL” adı altında üretim yapmaya ve dünya pazarlarına ihraç etmeye başladı. Mevcut durumda Türkiye pazarındaki en büyük dört zeytinyağı üreticisi arasında olan Kristal Yağları, yüzde 100 Türk sermayeli olan iki şirketten biri konumunda. Diğer yandan, bu yatırım ile yüzde 100 Türk sermayeli bir zeytinyağı üreticisi olarak dünya devleri ile global pazarda rekabet edebilecek altyapıya kavuşmuş oldu. Kristal’in önceliği Türk menşeili zeytinyağlarının iç pazarda tüketilmesi ve Türkiye’den dünyaya ambalajlı olarak ihraç edilmesi olmaya devam edecek. 

Online satış mağazası 
80 yılı aşan deneyimi ile ürettiği ürünleri Türkiye’nin her yerindeki zeytinyağı tüketicisine ulaştırmak amacıyla www.kristalyaglari.com online satış sitesi üzerinden ulaştırmaktadır. Tüm ürünler doğrudan İzmir fabrikadan sevk edilmektedir. Zeytinyağı haricinde zeytinyağlı sabun, zeytin yaprağı çayı, zeytin ve baharat karışımı gibi farklı ürünleri de tüketicilerin beğenisine sunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER