Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’su açıklandı

DataExpert katkıları ve Milliyet Executive iş birliğiyle, BMI Business School tarafından yürütülen ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. 1.000’in üzerinde şirketin insan kaynakları alanındaki etkinlikleri değerlendirilerek hazırlanan listede, İK yöneticilerinin yüzde 58’ini kadınların oluşturması dikkat çekti. Listede yer alan isimlerin sorumlu oldukları çalışan sayısı ise 1.000 ile 70.000+ arasında değişiklik gösteriyor. Adayların performanslarının danışma kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CHRO’ya ödülleri, 24 Mayıs’ta gerçekleşecek CHRO Summit 2022’de verilecek.

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’su açıklandı

DataExpert katkıları ve Milliyet Executive iş birliğiyle, BMI Business School tarafından hazırlanan ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Adayların CHRO başarı kriterlerindeki performanslarının danışma kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CHRO listesinde Koç Holding, Türk Hava Yolları, Anadolu Efes, Garanti BBVA, Eczacıbaşı Topluluğu, Sabancı Holding, Coca-Cola İçecek, OYAK, Eti Şirketler Grubu, Axa Sigorta, GittiGidiyor, Türkiye İş Bankası, Yıldız Holding, L'Oréal Türkiye, TAB Gıda gibi ulusal ve global şirketlerin başarılı aktörleri yer aldı. 

Yasin Altunkaya: “En Etkin 50 CHRO, insan kaynakları fonksiyonunun fark yaratan rolüne dikkat çekiyor”
En Etkin 50 CHRO araştırmasının İK alanında önemli bir çalışma olduğuna değinen DataExpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya, şunları söyledi: “Bu yıl beşincisi hazırlanan ‘En Etkin 50 CHRO’ listesi, tüm iş dünyasını etkisi altına alan yeniden şekillenme dönemine en hızlı ve verimli adaptasyonu hedefleyen insan kaynakları fonksiyonunun fark yaratan rolüne dikkat çekmek amacıyla hazırlandı. C-Summit Series kapsamındaki araştırma serisinin insan kaynakları ayağı olan ve hazırlık aşamasından itibaren titizlikle sürdürülen En Etkin 50 CHRO araştırmasındaki İK liderleriyle ilgili genel değerlendirmelere göre, liderlerin yüzde 23’ü terfi etti. Terfi edenlerin yüzde 40’ı çalıştıkları markalarda global sorumluluklar üstlendi. Yüzde 65’i ise sorumluluk alanlarını genişletti. Bu değerler hem açıklanan listelerin tutarlılığının hem de İK fonksiyonunun destekleyici rolünün ötesinde artık lider pozisyonuna geldiğinin önemli bir göstergesi.”

En Etkin 50 CHRO listesinde yer bulan İK yöneticilerinin ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) mezun oldukları görülüyor. Mezun olunan bölümler arasında ise endüstri mühendisliği, ekonomi/iktisat, işletme, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri dikkat çekiyor. Listede yüksek lisans yapanların oranı ise yüzde 50’yi aşıyor.

Araştırmada dikkat çeken bir başka veri ise listedeki kadın oranı. Bu kapsamda İK yöneticilerinin yüzde 58’ini kadınlar oluşturuyor. Listede yer alan isimlerin ekiplerindeki çalışan sayısı 10 ile 800+ arasında değişiklik gösterirken, sorumlu oldukları çalışan sayısı ise 1.000 ile 70.000+ arasında değişiyor. Listedeki firmaların sektörel çeşitliliği sebebiyle kadın/erkek ve mavi yaka/beyaz yaka oranı da farklılık gösteriyor. Üst düzey İK yöneticisi pozisyonundaki görev süreleri ise ortalama 10+ yıl olarak ön plana çıkıyor.

İK dünyasının başarılı yöneticileri CHRO Summit’te yer alacak
En Etkin 50 CHRO’ya ödülleri, 24 Mayıs Salı günü Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek CHRO Summit 2022’de takdim edilecek. İnsan kaynakları ve yönetim alanından önemli düşünce önderleri ve karar alıcılara ev sahipliği yapacak CHRO Summit 2022’de 20’nin üzerinde üst düzey konuşmacı yer alacak. Zirvede yer alacak isimlerden bazıları şöyle: Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, LinkedIn Güney ve Doğu Avrupa Satış Yöneticisi Burak Kuralkan, Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur, Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı, Alarko Holding CEO’su Ümit Yıldız, LC Waikiki İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Neslihan Yalçın, Akkök Holding & Akenerji CHRO’su Duygu Erzurumlu Cengiz, Kale Grubu İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Selda Seçkinler.

CHRO Summit 2022 hakkında daha detaylı bilgi için https://chrosummit.com.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

Alfabetik Sıraya Göre En Etkin 50 CHRO

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER