Türkiye'de Korsan Bilinci Yok!

Orijinal olmayan yazılım kullanmak da en az satmak kadar büyük bir suç!

Türkiye'de Korsan Bilinci Yok!

 Cebit Eurasia'yı ziyaret edenler arasında anket yoluyla gerçekleşen araştırmaya 1.021 kişi katıldı. Türkiye'nin 46 ilinden katılımcıların oluşturduğu anketin sonuçları Türkiye'de “Orijinal Ürün Kullanımı” konusunda toplum bilincini tespit adına önem taşıyor. 

BSA (Business Software Alliance) katılımcılarından SPSS Türkiye Genel Müdürü Dr. Tülin Güzel Özdemir tarafından gerçekleştirilen araştırmada ortaya çıkan en çarpıcı sonuç, eğitim ve gelir seviyesi en yüksek insanların bile korsan ürün kullanmanın hırsızlık yapmaktan farksız olduğunu bilmemeleri. 

Orijinal olmayan yazılım, film, müzik ürünü veya kitap satın almak ve kullanmak halk dilinde “korsan ürün kullanmak” olarak tabir ediliyor. Ancak korsan ürün kullananların da kullanmayanların da büyük çoğunluğu aslında bu kullanımın bir suç olduğunu ve hukuken hırsızlık anlamına gelen telif hakkı ihlali suçu olarak tanımlandığını bilmiyor. 

Ankete katılanların %75'i korsan ürün kullandıklarını belirtiyorlar. Kullanılan korsan ürünlerin % 42'sini film, %41'ini müzik ürünü, %37'sini yazılım ve % 16'sını da kitap oluşturuyor. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER