Turizmciler Hedefe 12 Milyon Transit Yolcuyu Koydu

Turizmciler, İstanbul havalimanlarında 12 milyona ulaşan transit yolcuların konaklamasını hedefleyen ve tüm kesimlerin katılacağı "ortak kampanya" çağrısı yaptılar. 

Turizmciler Hedefe 12 Milyon Transit Yolcuyu Koydu
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin 2023 turizm hedefleri dikkate alınarak bu fırsatın kullanılmasının çok önemli ve gerekli olduğunu belirterek, "Başarılı bir kampanya yapmamız halinde yıllık en az 1 milyon turist ve 1.8 milyar dolar ilave turizm geliri elde edebiliriz" dedi.
 
Transit yolcuların şehir ekonomilerine başta taşımacılılık, gastronomi, alışveriş, konaklama, müze ve ören yerleri ziyareti olmak üzere çok sayıda alanda katkı sağladığını ifade eden Bayındır, transit yolcu sayısındaki büyük artışın konaklama sektörü açısından ‘avantaja’ çevrilebileceğine işaret etti ve transit yolcuların turizm hareketine dahil edilebilmesi için şu önerilerde bulundu:
 
"Transit yolcuların başta İstanbul olmak üzere ülkemizde transfer noktası olarak kullandıkları havalimanlarının bulunduğu şehirlerde konaklaması için bazı uygulamalar yerinde olur. Örneğin Dubai, Çin gibi ülkeler bu tür ulaşım yapan kişilere 72 saat süresi ile özel vize veriyor. Benzer uygulama Singapur’da da yapılıyor. Ülkemizde de transit yolcularını teşvik etmek için benzer bir uygulama harekete geçirilmeli. Bütün bunlar hayata geçirilebilirse başta Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından olmak üzere tanıtım kampanyaları düzenlenmeli. Gerçekleştirilebilecek işbirlikleri ile transit uçan yolculara 1 gece konaklamalı avantajlı bilet fiyatı önerilmesi ve bu pakete bir şehir turunun da eklenmesi gibi uygulamalar olabilir."
 
TRANSİT YOLCUDA BÜYÜK ARTIŞ*
 
Yıl          Gelen-giden        Transit
 
              toplam yolcu       yolcu
 
                (Bin kişi)       (Bin kişi)
 
2011           28.3               6.6
 
2012           34.7               8.3
 
2013          40.6              10.4
 
2014          46.7              12.0
 
*Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı toplam verileri.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2015, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER