TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, EBSO meclis toplantısına katıldı

Ege Bölgesi Sanayi Odası Haziran ayı Meclis toplantısı düzenlendi. Meclis toplantısına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, konuk olarak katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, EBSO meclis toplantısına katıldı

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Nevşehir Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı M.Arif Parmaksız  ve Meclis Üyeleri katıldı.

Ender Yorgancılar, konuşmasına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve oda başkanlarına teşekkür ederek başladı.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Birleşmiş Milletler’in Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine ilişkin yayınladığı önemli bir rapordan bahsetti. 

Yorgancılar, rapordan şöyle bahsetti; “COVID-19 ile kırılganlaşan ekonomilerin, savaş ile en az bir nesildir görülmeyen bir küresel yaşam pahalılığına ulaşmasıyla kıtlık döngüsüne geçişe yer veriliyor. Raporda kıtlık döngüsünün şiddetlenmesine gerekçe olarak şunlar sıralanıyor: Küresel gıda fiyatları rekor yüksek düzeyde, Brent petrol 120$ seviyelerini gördü. (Bugün 109 $), Avrupa’da doğalgaz, 2020’ye göre 10 kat pahalı, Maliyetler pandemi öncesi döneme göre 3 kat fazla, Faiz oranları artışta, Gübre fiyatları yükselişte” dedi.

ORTA DİREK SINIF KALMADI

Şiddeti artan bu kıtlık döngüsünün sosyal ve politik kaosa neden olabileceği öngörüsünün paylaşıldığını söyleyen Yorgancılar, “Yaşam maliyetleri artarken, net gelirler azalıyor. Çiftçiler ve KOBİ’lerin finansal gücü zayıflıyor. Yaşam standartları düşüyor, bütçe olanakları azalıyor. Sosyal güvenlik zayıflıyor. Raporda, bu durumdan özellikle de en çok yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerin etkileneceği belirtiliyor. Ülkemizde de şu anda en hassas konu, Birleşmiş Milletler raporunun da altını çizdiği gelir adaletsizliğidir. Orta direk diye bir sınıf kalmadı. 8 milyona yakın kişi asgari ücretle geçiniyor. Asgari ücret mutlaka güncellenmelidir. Gelir adaletsizliği bizleri daha başka sosyal sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır. Bu konu her şeyin önünde geliyor.” Şeklinde ifade etti.

Yorgancılar, artan maliyetler, iklim sorunları üretimin dengesini bozarak, kıtlık döngüsüne ülkeleri sürüklediğini söylerken, “IMF, Dünya Bankası ve OECD bu ay içinde ard arda büyüme öngörülerini revize ederek daha da aşağıya çektiler. Son duruma göre; küresel büyümenin ortalama %3, Euro Bölgesinin ortalama %2,1 ve Türkiye’nin de ortalama %3 oranında büyümesi beklenmektedir. Küresel büyüme ve Euro Bölgesi 2021 yılının neredeyse yarısı kadar büyüyecekken, Türkiye’nin neredeyse dörtte biri kadarı büyüyeceğine dikkatlerinizi çekmek isterim.” dedi.

Bununla birlikte, sığınmacı meselesi de öncelikli çözüm bekleyen konular arasında yer almaktadır. 

Öte yandan Yorgancılar,  “Son olarak kadınlarımızı toplumdan dışlayan, kız çocuklarımızın okumasını engelleyen sadece dini ön plana çıkaran yaygınlaştıran tarikat liderlerinden sürekli övgü ile söz edilmesinin, Atatürk’ün bize bıraktığı cumhuriyet mirasına tezat olduğunun da altını çizmek isterim.”dedi.
 

MECLİS TOPLANTINA TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU KATILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, üyelerin sıkıntılarından bilgisi olduğunu söyledi. Oda Başkanlarının her türlü sıkıntıları ilettiğini ifade ederken, "Üyelerimizin ne sıkıntısı varsa bana ilettiler. Sizden gelen sorunları iletme fırsatımız oldu. En aktif çalışan başkanlarımızdan biri İZTO Başkanı Mahmut Özgener... Özgener’e katkısından dolayı teşekkür ederim. Sizin sorunlarınıza sahip çıkan bir başkan… ‘Oda ve Borsa ne iş yapar?’ın en güzel cevabını bu pandemi döneminde çok bir performans gösterdiler. Anadolu’nun her köşesinden sıkıntılar bizlere iletildi." dedi.

"SIKINTILARINIZI TAKİP EDİYORUM, EDECEĞİM DE"

Hisarcıklıoğlu, "Odalar birliği olarak geldiğimiz noktada uluslar arası bütün odalarda temsil alıyorum. Eğer Türkiye dünyanın diğer ülkelerine göre daha az hasarla atlattıysa sizlerin sorunlarınızı başkanlara aktarıp, bana bilgi vermeleri ve hükümete ileterek çözüm önerileri bulduk. Sıkıntılarımız var mı evet var. Sayın Yorgancılar da bunları aktardı. Sayın cumhurbaşkanı olmak üzere kimin ne derdi varsa çözmeye çalışıyoruz. Sorunları takip ediyorum, edeceğim de çünkü görevim. Dünyada hiçbir örgüt yok ki üyesine kefil olsun. Sadece bizde var bu olay. Yüzde 85 bir kuruluş batsa kredi garanti fonu karşılıyor. Çok para var bizde aklınızı okuyayım. Bizim Kayseri’de bir laf vardır, çok aklın varsa şahit ol, çok paran varsa kefil ol derlerdi." şeklinde ifade etti.

İş hayatında itibar çok önemli diyen Hisarcıklıoğlu, "Sizlerin müthiş bir itibarınız var ki, 500 milyon dolara kefaret verebiliyor. Sayın yorgancıların söylediği bütün konular gündemimizde. Şunu unutmamak lazım biz meslek örgütüyüz. Sivil toplum örgütü değiliz. Ahilik, localık oda sistemi bizim köklerimizde var. Görevimiz, demokraside anayasa var. Onun çerçevesinin dışına çıkarak hareket edemeyiz. Demokraside kuralsızlık başladığı zaman herke kuralları by-pass etmeye başlar." dedi.

"İZMİR BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, İzmir'in sanayi alanındaki başarısından söz ederken, "90 binin üzerinde üretimi, ürünü analiz etik. Sanayinin lider şehirleri ortaya çıktı. İzmir 2. İstanbul’dan sonra İzmir geliyor. Bunu siz yapıyorsunuz. 4 bin ürünün üzerinde yüzde 58’inde o sanayiye liderlik yapıyorsunuz. Türkiye’nin zenginleşmesine sağladığı katkıdan dolayı İzmir bizim gözbebeğimiz. Ankaralı Rifat’ın da gözbebeklerinden birisidir. İzmir’de üretim, yatırım yapan tüm sanayicilerimizi kutluyorum. İzmirliler hep benim yanımda oldu. Bütün başkanların tecrübesinden bilgisinden istifade ettim. Burada şanslı olan bendim." şeklinde söyledi.

BİRBİRİNİZİ ÖTEKİLEŞTİRMEYİN

Birbirinizi etnik kökeninden, siyasi görüşünden dolayı, farklı görüşünden dolayı ötekileştirmeyin diyerek konuşmasının sonlandıran Hisarcıklıoğlu, "Birbirinizi sevin, seversen mutlu ve başarılı olursun. Hepimiz eksik ve noksanlı yaratılmışız. En fazla hata ve noksan bende var. Hatasız insan aramayın. Ülkemizde herkes ayrı bir baş çekerse o zaman batarız. Zor günler bu millet bir araya gelir, ancak herkes refaha erince ayrı cumhuriyet oluyor." dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2022, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER