'Tarım Yüzde 2.7 Büyüdü'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hayvansal üretimdeki artışın tarımda büyümeyi tetiklediğini bildirerek, "Sanayi yerinde sayarken, tarımda yüzde 2.3 olan ortalama büyümenin de üzerinde yüzde 2.7 büyüme sağlanması, ekonomiye önemli bir katkıdır" dedi.

'Tarım Yüzde 2.7 Büyüdü'
 
TZOB Genel Başkanı Bayraktar 2015 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini değerlendiren yazılı açıklamada, 2014 yılında yüzde 1.9 gerileyen tarımda, geçen yılın son çeyreğinde başlayan büyümenin bu yıl ilk üç ayında da sürdüğüne dikkat çekti.
 
2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 3.5 büyüdükten sonra, ikinci çeyrekte yüzde 2.6, üçüncü çeyrekte yüzde 4.9 küçülen tarımın, son çeyrekte yüzde 1.4, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 2.7 büyüdüğünü anımsatan Bayraktar, 2015 yılının ilk çeyreğinde ise, Türkiye ekonomisinin yüzde 2.3, hizmetlerde yüzde 4.1 büyüdüğünü, sanayi sektörünün ise yüzde sıfır ile yerinde saydığını vurguladı.
 
"İlk üç ayda tarımın toplam hasıla içindeki payı arttı"
 
Bayraktar, 2014 yılının ilk üç ayında 14.9 milyar liralık cari gayri safi yurtiçi hasılanın 2015 yılının Ocak-Mart döneminde 17.5 milyar liraya yaklaştığını, tarımın toplam hasıla içindeki payının ilk üç ay için yüzde 3.6’dan yüzde 3.9’a yükseldiğini vurguladı.
 
"Sanayi yerinde sayarken, tarım ortalamanın üzerinde büyüdü"
 
Sanayi yerinde sayarken tarımın yüzde 2.3 olan ortalama büyümenin de üzerinde büyüme sağlamasının ekonomiye önemli bir katkı olduğunu bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
 
"Tarımdaki büyüme anlamlıdır; her türlü zorluğa karşın, gecesini gündüzüne katarak çalışan çiftçimiz, tarımda büyümeyi gerçekleşmiştir. Yağışların iyi gitmesi, bitkisel üretimde artışa neden oldu. Kışlık sebzelerin üretiminde genel olarak bir artış görüldü. Hayvansal üretimdeki büyüme sürüyor. İlk üç ayda üretim, kırmızı ette yüzde 13.8, tavuk etinde yüzde 9.0, yumurtada yüzde 3.9, sanayiye aktarılan inek sütünde yüzde 1.6 arttı. Bütün bunlar tarımda büyümeyi olanaklı kılıyor."
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER