S&P İstanbul'da Kendini Savundu

S&P Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, “Başbakan’ın sözleri çok da olağandışı değil. Dünyanın her yerinden bu tür tepkiler alıyoruz. Olumsuzluklara dikkat çekmemiz Türkiye’nin yararına” dedi.

S&P İstanbul'da Kendini Savundu

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, S&P’nin 1 Mayıs’ta Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘pozitif’ten ‘durağan’a çevirmesiyle ilgili hükümetin gösterdiği tepkiye yanıt verdi. Coughlin, “Türkiye’nin Başbakanı, S&P’nin Türkiye değerlendirmesini Türkiye ekonomisine karşı bir saldırı olarak görmüş olabilir. Başbakan’ının sözleri çok da olağan dışı değil. Dünyanın her yerinden bu tür tepki alıyoruz. Geçen yıl ABD’den, önceki yıl da İspanya ve İrlanda’dan tepkiler aldık. Tepkiler işimizin bir parçası oldu” dedi. Türkiye ofisinin açılışının birinci yılı münasebetiyle düzenlene bilgilendirme toplantısında konuşan Coughlin, şunları söyledi:
 
“Sadece ülkelerin değil bir banka ya da şirketin reytingini değiştirdiğimiz zaman da o şirketten tepkiler geliyor. Biz böyle durumlarda ve her zaman işimize odaklanmaya çalışıyoruz. İşimizi en iyi şekilde yapmaya yoğunlaşıyoruz. Biz reklam ajansı değiliz. Kredi riskini ölçüyoruz. Günün sonunda yaptığımız uyarılar, ekonomide dikkat çektiğimiz olumsuzluklar Türkiye’nin yararınadır. Türkiye’nin cari açık ya da enflasyon gibi konuların üzerine giderek düzeltmesi, sorunlarına çözüm bulması gerektiğini kimse tartışmıyor. Değerlendirmelerde duygusal boyutu ayrı tutmakta fayda var.”

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER