Sony'den Rekor Zarar

Sony dün 2012’in ilk mali rakanlarını açıladı. Japon elektronik üreticisi devi, gelir ve satışlarında rekor düşüş yaşadı.

Sony'den Rekor Zarar

Küresel ekonomik krizin ve geçtiğimiz yıl yaşanan deprem ile tsunaminin yaralarını saramadığı belli olan Sony, 5.6 milyar dolar yıllık zarar açıkladı.  Şirketin, üretim tesislerinin yer aldığı Tayland’da yaşanan sellerden de olumsuz etkilendiği belirtildi.

Sony, 31 Mart’ta sona eren mali yılda, gelirlerinin yüzde 9.6 azalarak 79.2 milyar dolara düştüğünü açıkladı. Bu rakam, geçtiğimiz yıl 87.8 milyar olarak gerçekleşmişti. Hisse başına yaklaşık 5.55 dolar değer kaybeden Sony’nin toplam zararı 5.6 milyar dolarak gerçekleşti. Aynı rakam, geçtiğimiz yıl 3.2 milyar dolardı.

Sony’nin borcunun 3.2 milyar dolarlık kısmı, ertelenmiş vergi varlıklarından kaynaklandı. Sony, yatırımcılarını Nisan ayında maliyet artışına ve satışlardaki azalışa karşı uyarmıştı.

ASony’nin 2011’de yaşadığı gelir kaybının en büyük nedenlerinden biri, LCD televizyon, dijital kamera, kişisel bilgisayar ve PlayStation satışlarındaki azalmadan kaynaklandı. Bu ürünler, 2011’de Sony’nin toplam gelirinin neredeyse yarısını oluşturmuştu.

Sony, rekabet ettiği şirketlerin düşük fiyatlı ürünleri karşısında ağır darbe alırken, dijital kamera ve kişisel bilgisayar satışları Tayland’daki fabrikaları Ekim ayında sular altında kalınca aniden düştü. Şirket, sel nedeniyle satışlarının 170 milyon dolara mal olduğunu tahmin ederken, tesislerinde 160 milyon dolarlık zarar oluştu.

Sony’nin elektronik ürünlerindeki kaybını, sinema sektörü toparladı. Bu alanda sekiz milyar dolarlık satış yapan şirket, 416 milyon dolar faaliyet karı açıkladı. Sony Pictures’ın gelirlerindeki yüzde 9.6’lık artış, televizyon anlaşmalarından gelirken, aynı zamanda talebe bağlı video ve Örümcek Adam ürünlerinin satışlarında artış yaşandı.

Sony, müzik piyasasındaki satışlarında yüzde 6 düşüş yaşadı ve geçen sene 5.7 milyar dolar olan geliri 5.4 milyar dolara indi. CD satışları ise hızla düşmeye devam etti. Şirketin müzik piyasasındaki faaliyet karı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5.2 azalarak, 475 milyondan 450 milyon dolara geriledi.

Sony’nin yeni CEO’su Kazuo Hirai, yaptığı açıklamada “değişim yapacaklarını” belirtti. Hirai, yeni dönemde 10 bin çalışanın işten çıkarılacağı bilgisini verdi. Sony, Hirai’nin açıklamarından önce, televizyondan biraz uzaklaşarak, oyun, dijital görüntü ve mobil cihazlar üzerine odaklanacağını duyurmuştu.

Şirketin tahminlerine göre, yeni mali yılda yüzde 14 büyüme bekleniyor. Sony, yeni yılda maliyet düşürücü yöntemler ve karı yüksek ürünlerle 366 milyon dolar gibi düşük bir kar hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER