SOCAR ve Petkim'den Sanatçılara Destek

Sanatçı ve akademisyen Prof. Hüsamettin Koçan’ın Bayburt’un Bayraktar köyünde kurduğu Baksı Müzesi, 10’uncu yılını bir dizi etkinlikle kutluyor. Baksı Müzesi’nin, SOCAR ve Petkim sponsorluğunda bu yıl üçüncü kez düzenlediği Bayburt Öğrenci Sanat Şenliği’nde başarılı öğrenciler sertifikalarını aldı. Çocuklar burslarıyla sanat yolculuğuna yola devam edecekler.

SOCAR ve Petkim'den Sanatçılara Destek
Resim yarışması, çocuk sanat atölyeleri gibi çeşitli etkinliklerle Bayburt’taki öğrencileri 3 yıldır sanatla buluşturan şenlikte çocuklar, renklerle, boyalarla ve çeşitli materyallerle kendilerini ifade edip, hayallerini anlattılar. SOCAR ve Petkim’in sponsor olduğu şenlik kapsamında, bu yıl öğrenciler ‘Düşlerimdeki Bayburt’ konulu resimler yaptılar. Bayburt’tan 2 bine yakın öğrencinin katıldığı etkinlikte eserler, Prof. Hüsamettin Koçan, Petkim Yönetim Kurulu Üyesi ve SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Prof. Mehmet Kavukçu, heykeltraş Seyhun Topuz, ressam Mürteza Fidan, modacı Özlem Süer ve eğitmen Elvan Ekren’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Başarılı bulunan 30 eser belirlendi.
 
Şenliğin sponsoru SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu üyesi Kenan Yavuz temel felsefelerinin, kültür ve sanatı ticari kaygı gütmeden desteklemek olduğunu söyledi. Türkiye’de dev enerji projelerine imza atan SOCAR’ın, kültür ve sanata koşulsuz katkı sağlamak gibi bir misyon da üstlendiğini belirten Yavuz, şöyle konuştu:
 
“SOCAR olarak başarımızı, sadece ekonomiye kattığımız değerlerle değil, kültür, sanat ve spor alanlarındaki performansımızla da ölçüyoruz. Çünkü geleceğe bırakacağımız miraslarda izimiz olsun istiyoruz. Kültür ve sanat etkinlikleri, bu çabalarımızda hep ön planda. Memleketim Bayburt’ta, uluslararası sanat dünyasının hayranlıkla izlediği Baksı Müzesi gibi bir projeyi görmekten gurur duyuyorum. Bayburt’un, Baksı’nın çocuklarına destek olmak öncelikli görevimiz. Onlar usta ellerde yetişsinler ki, hayallerine ve Türkiye’nin geleceğine emin adımlarla yürüsünler. SOCAR ve Petkim olarak, sanata-sanatçıya destek sunarak ilerlemekten vazgeçmeyeceğiz.”
 
Baksı Müzesi’nde şenlik
 
Bu yılki Öğrenci Sanat Şenliği, haftasonu Baksı Müzesi’nde düzenlenen törenle sona erdi. Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Selçuk Coşkun’un da katıldığı törende, başarılı öğrenciler bursla ödüllendirildiler, sertifikalarını aldılar.
 
Törende konuşan Prof. Hüsamettin Koçan, müzenin Bayburt’a ve bölgeye adanmış, kar amacı gütmeyen bir proje olduğunu söyledi. Çıktıkları yolda önemli sorumlulukları olduğunu belirten Prof. Koçan, şöyle konuştu:
 
“Bizim için gelenek çok önemli, geleneğimizi korumamız lazım ve geleneğimizden bir gelecek üretmemiz lazım. Gelenekle gelecek arasında bir bağlantı kurmak zorundayız.  Bizim gelecek hayallerimizin olması lazım. Bu konuda en büyük umudumuz çocuklar. Geleneklerini hatırlayacakları ve kendileri için gelecek tasarlayacakları bir moral içinde olsunlar istiyoruz. Onlarla bir gelecek tasarlamayı düşünüyoruz. Bu çocuk şenliği nedeniyle Türkiye ve dünya  15-20 yıl sonra bu bölgeden çıkmış sanatçılar, mimarlar, tasarımcılar görecek ve onlarla gurur duyacak.”
 
Baksı Akademi geliyor
 
Hüsamettin Koçan, üçüncü yılına giren çocuk şenliğinin uzun ömürlü olmasını planladıklarını bu nedenle gelecek yıl Baksı Akademi’nin hayata geçeceğini duyurdu. Baksı Akademi’nin, yarışma anlamında ilkokul ve ortaokulu içereceğini ama lise hatta üniversite düzeyinde de yetenekli gençlere destek sağlanacağını vurgulayan Koçan, ikinci önemli çalışmanın ise kadınlarla ilgili olduğunu anlattı. Koçan, gelecek yıl Bayburt’ta bir kadın istihdam merkezi kuracaklarını  açıkladı. 
 
Prof. Koçan, 10’uncu yıl etkinlikleri kapsamında Bayburt’un 23-26 Temmuz’da Bayburt’a dünyaca ünlü müzecileri ağırlayacağını, hemen ardından Baksı olarak İstanbul’da müzecilikle ilgili bir başka toplantı düzenleneceğini ve konukların Bayburt’a geleceğini kaydetti. 10’uncu yıl etkinlikleri kapsamında Baksı Müzesi’nde yeni bir sergi hazırlığına başladıklarını da ifade etti. 
 
Törende, bu yılki yarışmada başarılı olan 30 öğrenciye sertifikaları verildi. Çocuklar, Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın bir yıllık eğitim bursu ile ödüllendirildi. 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER