Şahenk: Tarım ve Teknoloji İşine Gireceğiz

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, tarım ve teknoloji işine gireceklerini belirterek, "Güney Koreli bir firmayla Türkiye'de e-ticaret platformu kuruyoruz. Türkiye'ye yatırımcıları getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Şahenk: Tarım ve Teknoloji İşine Gireceğiz

BBVA ile ortaklığa uzun vadeli baktıklarını söyleyen Şahenk "Son bir yılda iki grubun iş yapış stilinin aynı yönde olduğundan emin olduk. İnsanlar birbiriyle daha fazla kaynaştı. Bu dönemi biz fırsat olarak kullanıyoruz. Biz grup olarak da çok memnunuz. Bankadaki çalışan arkadaşlar da memnun" dedi.

Şahenk sözlerini şöyle sürdürdü: "BBVA İspanya bayrağını taşıyan bir müessese. Keşke bizdeki kararlılık, siyasi güç olsa da bunları çözebilseler. BBVA'in Avrupa'daki portföyü yüzde 25. Son 9 yılda İspanya'da piyasadaki büyüklüklerini kaybettiler ama şimdi büyüyorlar. Yeni Güney Kore'den geldim. Belirli müesselerle teknoloji, internet ve bir-iki konu üzerinden yatırım yapmak istiyoruz. Türkiye'ye büyük bir ilgi var. Yatırımcı olaya uzun vadeli bakıyor. Bizim bakış açımız uzun vadeli. Biz grup olarak yaptığımız işleri daha iyi yapmaya çalışıyoruz. İlk üçte olmadığımız hiçbir konuda olmamak istiyoruz. Grup tarım ve teknoloji işine de girecek. Ana işimiz bankacılık, sonra otomotiv, sonra medya ve birçok konuda da işlerimizi daha iyi yapmaya devam edeceğiz.

Türkiye'de ilk önce tarımda ve hayvancılıkta bazı şeyler yapmaya çalışacağız. Türkiye'nin tarımda çok daha rekabetçi olacağını düşünüyorum. Niğde'de bir Ziraat Fakültesi inşaatına başladık. Güney Kore'nin büyük gruplarından biriyle Türkiye'de e-ticaret platformu kuruyoruz. Yine teknolojide üretimle ilgili bir-iki sürprizimiz olacak. İspanyolları nasıl çektiysek, Türkiye'ye yatırımcıları getirmeye devam edeceğiz.

Birçok sektörde büyüme imkanı var. Bankacılık büyüyen bir ekonominin dinamosu. İnşaat, otomotiv, gayrimenkul geliştirme, son teşvikle birlikte Ar-Ge'nin içine girdiği IT'de Türkiye gelişmelere gebe. Büyüyen bir ülkede yenimedyanın çok gelişeceğini görüyoruz. Banka olsun, otomotiv olsun, medya olsun 10 sene sonra bu sektörü kullananlar ne isteyecek? Bankacılık rekabeti belki internet şirketlerinden gelmeye başlayacak. Buna hazırlıklı olmak lazım."

Türkiye'de başarı reçetesinin istikrar olduğunu belirten Şahenk, "Enerji dolu, çalışkan bir nüfusumuz var. Biz bu nüfusu eğitimle yürekle desteklersek inanıyorum ki, Türkiye 15-20 yıl içinde dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olacaktır.  Türkiye son 10 yılda yaptığı değişimi, gerektiğinde vitesi küçülterek yavaşlamayı çok iyi yönettiğini gösteriyor. Böyle devam ettiği sürece Türkiye'ye ilgi devam edecek. Bazı Avrupa bankaları hep böyle kalmayacaklar. Yatırımcılar kafalarını kaldırıp kendi problemlerini çözdüğü zaman sağa sola bakmaya başlayacak. Türkiye'de daha çok banka birleşmesi, satın alması olacak, yeni yabancılar girebilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER