PETKİM Eylemi Sıkıntılara Sebep Oldu

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde faaliyet gösteren Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine işçilerin başlattığı eylemi nedeniyle, plastik sektöründe hammadde sıkıntısı başladığı bildirildi.

PETKİM Eylemi Sıkıntılara Sebep Oldu
 
Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayiciler Derneği (BURPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, "Petkim’den hammadde temin edilemediği için üretimde ve ihracatta aksamalar yaşanmaya başladı dedi. Plastik ve ambalaj sektörünün diğer bütün iş kolları ile bağlantılı olduğunu vurgulayan BURPAS Başkanı Biliktü, Türk plastik sektörünün, AB ülkeleri içinde Almanya’dan sonra 2’nci sırada, Dünyada ise yüzde 2,6 payla 7’nci sırada yer aldığını hatırlatarak şunları söyledi:
 
"BURPAS plastik sektörünün yüzde 2’sine hâkim bir durumdadır. Aynı şekilde üretimin yüzde 6’sı, ihracatın yüzde 3’ü, BURPAS üyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Biz plastik ve ambalajcılar barometre gibiyiz ve piyasaların nabzını çok iyi tutarız. Çünkü imal edilen her ürünün bir ambalaja ihtiyacı olmaktadır. Dolayısıyla gelişmeler bizim işlerimize direkt olarak yansımaktadır. Bu anlamda İzmir’in Aliağa İlçesi’nde faaliyet gösteren Petkim’de yaşanan gelişmeler üretimimizi ve ihracatımızı olumsuz etkilemektedir" dedi.
 
İşveren ile çalışanların bir an evvel uzlaşması temennisinde bulunan BURPAS Başkanı İlker Biliktü, uzlaşmazlığın devam etmesi halinde ekonomik kayıpların artabileceğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER