Patronlar 28 Şubat'a Ne Dedi

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, askeri darbelerin artık bu Türkiye siyasetinden silinmesi gerektiğini söyledi. Boyner, açılan davaların, o dönemde çekilmiş ya da çektirilmiş olan acılara bir nebze merhem olacağını ümit ettiğini kaydetti.

 

TÜSİAD yönetim kurulu üyeleri, Anadolu toplantıları kapsamında Kayseri'yi ziyaret etti. Toplantının ardından "Dış Politikadaki Gelişmeler ve Ekonomik Görünüm" konulu konferans gerçekleştirildi. Konferans öncesi bir konuşma yapan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, 12 Eylül askeri darbesi ve 28 Şubat müdahalesi ile ilgili değerlendirmesinde, açılan davaların Türk tarihindeki tatsız ve derin izler bırakmış dönemlerle bir yüzleşme imkanı oluşturduğuna dikkat çekti. 
 
      Boyner, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yeni Anayasa ile ilgili yasama süreci, 12 Eylül darbesi ve 28 Şubat müdahalesi sorumlularının yargı süreçlerinin başladığı bir döneme denk gelecek. Askeri darbeler artık bu ülkenin siyasetinden ve siyaset anlayışından silinmelidir. Türkiye bir daha, ne kadar kötü yönetilirse yönetilsin darbeden, ya da siyaset dışı bir kurumdan medet ummamalıdır. İhtiyaç duyduğumuz şey kurtarıcılar değil, düzgün işleyen bir sistem oluşturmak, korkulardan, baskılardan, özgürlük düşmanlığından arındırılmış bir siyasi alan kurmaktır. Bu eğilimleri dışlayan bir zihniyete sahip olmaktır."
 
     "Bu davaların tarihimizdeki tatsız ve derin izler bırakmış dönemlerle bir yüzleşme imkanı oluşturacaktır" diyen Boyner, "Acılan davaların, bir hesabın verileceğini, çekilmiş ya da çektirilmiş olan acılara bir nebze merhem olacağını ümit ediyorum. Toplum olarak bu darbelerin yol açtığı yeni kırılmalar ve derin sorunlarla, dehşet verici cezaevi öyküleri ve hunharlıklarla da yüz yüze geleceğiz. Darbeler yargılanırken aslında toplum olarak biz de bir muhasebe yapmak zorunda kalacağız. 
        Bu dönemde en önemli beklentimiz davaların hukuk çerçevesi içinde kalmasıdır. Türkiye ile benzer deneyimlerin yaşandığı Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi suçluları cezalandırırken toplumsal barışmanın koşullarını da yaratmaya özen göstermeliyiz inancındayım" dedi. 
 
      Boyner, hukukun ve adaletin ağır işleyen çarkları, insanın yüreğini intikam almanın hazzı gibi soğutmayabileceğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ama hiçbir zaman unutmamalıyız ki, toplumlar ve bireyler olarak sığınabileceğimiz yegane korunak da hukuk ve adalettir. Bu kez, bir yandan askeri darbe dönemlerinin suçları ve günahlarıyla hesaplaşırken, diğer yandan da evrensel hukuk kuralları içinde adalet dağıtan bir yargı düzenini nihayet tesis edebilmeyi başaracağımızı umuyorum."
 
        Programın sonunda Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Başkan Ümit Boyner'e odanın plaketini takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2012, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER