Ödenmeyen Çek Sayısı Patladı

TOBB: Bir an önce çek sorgulama sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor.

Ödenmeyen Çek Sayısı Patladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yılın ilk 3 ayında karşılıksız çek oranının, geçen senenin ilk 3 ayına göre yüzde 39 arttığını belirterek, “Karşılıksız çeklerin, geçen senenin ilk üç ayında yüzde 78’i, bu sene yüzde 51’i ödendi. Bir an önce çek sorgulama sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi Mayıs ayı toplantısına konuk olan Hisarcıklıoğlu, “Bir an önce çek sorgulama sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, çekte hapis cezasının kaldırılmasının doğru bir karar olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Ekonomik suça ekonomik ceza uygulanmalı, ancak, burada dikkat edilmesi gereken hususlar var. Çek, Türkiye’de dünyadan farklı biçimde vadeli bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Piyasada çarkın dönmesi için önemli bir unsur. O yüzden çekte hapis cezasını kaldırırken beraberine ek önlemler alınması gerektiğini vurguladık. Bankaları koruyan beni de korusun. Bize güvenmiyorlar, bankacılara güveniyorlar. Onlar sır tutarmış.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER