Odalarda seçim yarışı

Ekim ayı İzmir'de oda seçimleri açısında oldukça heyecanlı bir ay olacak. İZTO, EBSO ve İTB seçimlerinin yapılacağı ekim ayında seçim yarışı yaşanacak.

Odalarda seçim yarışı

BEN HABER/

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası'nda (İTB) Ekim ayında seçim telaşı yaşanacak.

İZTO'da Mahmut Özgener, İTB'de Işınsu Kestelli seçimlere tek aday girerken, EBSO'da seçim yarışı ili aday arasında Ender Yorgancılar ve Mustafa Karabağlı arasında geçecek.

İZTO'DA ÖZGENER 'DEVAM' DEDİ
İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, geçen hafta yaptığı basın toplantısında 2018 yılında göreve geldiği günden itibaren 4,5 yıllık süreci anlattı. Özgener, ailesiyle birlikte düzenlediği toplantıda yeni dönem adaylığını açıkladı.

Mahmut Özgener, karşısına rakip çıkacak mı sorusuna “Seçim demokrasinin en kaçınılmaz koşullarından biri. Başka aday olması rekabet getirir, şu ana kadar üyelerimizle herhangi bir temasa geçmedim. Aday olacak mı olmayacak mı ekim ayında hep beraber göreceğiz.” dedi.

EBSO'DA İKİ ADAY YARIŞACAK
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meslek komitesi ve meclis üyelerinin belirleneceği seçim, 12 Ekim 2022 Çarşamba günü gerçekleştirilecek. 19 Ekim 2022 Çarşamba günü yapılacak seçimde ise, Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu, TOBB Genel Kurul Delegeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri ile Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı belirlenecek.

EBSO seçimlerine başkanlığa iki aday talip oldu. Haziran ayı meclis toplantısında adaylığını açıklayan mevcut başkan Ender Yorgancılar'a ESİAD Eski Başkanı Mustafa Karabağlı, rakip olarak çıktı.

Yorgancılar tekrar aday
Yorgancılar, "Uzun yılllar meclis başkanı, daha sonra yönetim kurulu başkanlığı yaptım. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ve oda başkanlarının söyledikleri, attıklarımız imzalara projelere bakıp somut verileri gördüğüm zaman gurur duydum. Bazı projeler halen devam etmekte onun için tekrar adayım" dedi.

Karabağlı 'Ben de varım' dedi
ESİAD Eski Başkanı Mustafa Karabağlı, 21 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısıyla EBSO Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Karabağlı; dinamik, kapsayıcı ve yenilikçi bir EBSO için yola çıktıklarını dile getirdi.

Salih Esen mola verdi
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen, adaylığa veda etti. Esen yaptığı açıklamada "EBSO, 20  yıldır bana çok şey kattı. EBSO müthiş bir okul ve şahsımın çok yararlandığını ifade etmek istiyorum” diyerek EBSO üyelerine teşekkür etti.

Meclis Başkanlığı görevine gelen bilgilere göre, yeniden Selami Özpoyraz'ın aday olacak.

İTB'DE 'KESTELLİ' TEK ADAY
İzmir Ticaret Borsası (İTB) meslek komitesi ve meclis üyelerinin belirleneceği seçim ise 3 Ekim 2022 Pazartesi günü gerçekleştirilecek. 

Mevcut Başkan Işınsu Kestteli'nin tek aday olarak gireceği seçimde, 19 meslek komitesinde komite üyeleri, Meclis asil ve yedek üyeleri seçilecek. 

8 Ekim'de İZQ İnovasyon Merkezi'ndeki seçimde ise Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulu ile Birlik Genel Kurulu asil ve yedek üyeleri belirlenecek.

Esas rekabet meclis başkanlığında
İTB'de kulislere yansıyan bilgilere göre, esas rekabet meclis başkanlığında yaşanacak. Mevcut Meclis Başkanı Şükrü Barış Kocagöz'e rakip çıkarılacağı konuşuluyor. İki-üç ismin geçtiği meclis başkanlığına çıkarılacak isim son dakikada belli olacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER