Merkezi lokasyonda yaşamanın avantajları ve dezavantajları

Yaşam kalitemizi en çok etkileyen faktörlerden biri hiç kuşkusuz yaşadığımız yer ve evimiz.

Merkezi lokasyonda yaşamanın avantajları ve dezavantajları

Yoğun iş temposu, stresli yaşam koşulları, trafik gibi günlük yaşamın rutini haline gelen etkenler yaşam alanlarımızdan çok daha fazla huzur, konfor ve eğlence imkânları beklentisine girmemize sebep oluyor. Dolayısıyla eğer yeni bir ev satın alacak ya da kiralayacaksanız, beklentilerinize, ihtiyaçlarınıza uygun bir lokasyon tercihi yapmanız son derece önemli. Bu noktada sizler için merkezi lokasyonda yaşamanın avantajları ve dezavantajlarını derledik. Ev bakma sürecinizde bu bilgiler eminiz ki çok fazla işinize yarayacaktır.

 Merkezi Lokasyonda Yaşamanın Avantajları

 • Merkezi lokasyonda yaşamanın en önemli avantajlarından biri tabiri caizse her yere bir adım uzaklıkta olmak. Merkezi bir noktada yaşadığınızda pek çok işinizi yayan şekilde bile kolayca halledebilirsiniz. Örneğin; evde bir eksik fark ettiğinizde hemen market alışverişine çıkabilir, iş çıkışı bakım yaptırmak için kuaföre uğrayabilir ya da terziye tadilat görecek kıyafetlerinizi bırakabilirsiniz. Bu yerlerin çoğu merkezi lokasyonda olduğu için bunlar gibi günlük işlerinizin birçoğunu kısa zamanda halletme imkânı bulabilirsiniz.
 • Şehir merkezinde ve merkezi noktalarda yaşamanın en büyük avantajlarından biri de çoğu kültürel aktivitelerin şehir merkezinde gerçekleşiyor olması. Tiyatro, sinema, konser gibi birçok etkinliği kolayca takip edebilirsiniz.
 • Merkezi lokasyonlarda ayrıca kafe, restoran gibi yiyecek-içecek alanları da fazlaca bulunur. Böylece dışarda yemek yemek ya da bir kahve içmek için evinizden çok fazla uzaklaşmanıza gerek kalmaz.
 • Merkezi lokasyonlarda eğitim olanakları da çok daha fazladır. Bu da özellikle çocuklu aileler için önemli bir madde. Merkezi bölgelerde eğitim çeşitliliğinin fazla olması sizlere zengin bir yelpaze sunacağından çocuğunuzun okulunu birçok seçenek arasından seçme şansı elde edersiniz.
 • İşyerleri çoğunlukla merkezi lokasyonlarda olduğundan işinize yakın bir konumda daire tuttuğunuzda trafik sorunundan da kurtulmuş olursunuz.
 • Merkezi lokasyonlarda tıpkı eğitim kurumları gibi sağlık kurumları da daha fazla bulunur.
 • Merkezi lokasylarda her şeyin birden fazla seçenekle sunulması sizlere seçme özgürlüğü yaratır.
 • Bu yerlerde alt yapı ve ulaşım olanakları da gelişmiştir. Dolayısıyla bir yerden bir yere giderken rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonda Yaşamanın Dezavantajları

 • Merkezi lokasyonda yaşamanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Merkezi lokasyonda yaşamanın dezavantajlarından ilki; sakin, sessiz bir yaşamdan uzak olmaktır hiç kuşkusuz. Şehrin göbeğinde yaşamak çevre gürültüsü, araba gürültüsünün de ortasında yaşamak demek aslında.
 • Merkezi bir lokasyonda yaşıyor olmanıza rağmen işyeriniz buradan uzaksa trafik sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Merkezi lokasyonda yerleşim ve sosyal hayat daha fazla olduğundan insan sayısı da daha fazladır. Kalabalık ve sosyal bir yaşam sizi zorluyorsa bu, sizler için bir dezavantaj olabilir.
 • Merkezi lokasyonlarda hem satılık hem de kiralık ev fiyatları daha yüksektir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER