Merkez Bankası’ndan IBAN'lar için yeni düzenleme!

Merkez Bankası, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ'de değişikliğe gittiğini duyurdu.

Merkez Bankası’ndan IBAN'lar için yeni düzenleme!

Merkez Bankası, IBAN numaralarına dair yeni düzenlemeler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurdu.

Bu kapsamda IBAN 26 karakterden oluşmaya devam edecek. IBAN oluşturulurken kullanılacak ödeme hizmeti sağlayıcısı kodları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek.

Ayrıca para transferine konu her bir müşteri hesabı için tebliğde belirtilen esaslar doğrultusunda IBAN oluşturmaları ve IBAN bilgisini hesap sahiplerine bildirmeleri zorunlu olacak.Buna göre eski tebliğde yer alan ‘Banka Kodu’ ibaresi, ‘Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Kodu’ olarak değiştirildi.

MÜŞTERİ HESAPLARI İÇİN IBAN OLUŞTURABİLECEK

Milliyet'in iddiasına göre bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturabilecek. Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması, 6493 sayılı Kanun kapsamında katılımcı olarak yer aldıkları ödeme sisteminin sistem kurallarında bu konuda aksine bir hüküm olmadığı sürece zorunlu olmayacak.  Tebliğ kapsamında IBAN oluşturan ödeme hizmeti sağlayıcılarının yazılı ve elektronik ortamda para transferine konu olan hesaplara ilişkin olarak müşterileri için oluşturacakları ve üzerinde hesap numarası bulunan belgelerde IBAN’ı göstermeleri zorunlu olacak.

 Bununla birlikte hesap numarası IBAN olarak belirtilen gelen para transferlerinde IBAN doğrulanması zorunlu olacak. Yine IBAN oluşturan ödeme hizmeti sağlayıcılarınca müşteri hesabından yapılan para transferlerinde göndericiye ait IBAN’ın kullanılması zorunlu olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER