Kripto paralarda 'sıfırlanma' tehlikesi!

Kapitalizmin kurucusu, iktisatçı, aynı zamanda ahlak profesörü olan Adam Smith, iktisadi olayları analiz ederken kişinin erdemli olmasının daha önemli olduğunu vurgulamış ve ‘Theory of Moral Sentiments’ (Ahlaki Duygular Kuramı) kitabında ‘İnsan açgözlüdür’ demiştir. İşte aynen bu durum yaşandı ve hatta yaşanıyor.

Kripto paralarda 'sıfırlanma' tehlikesi!

Analistler, Elon Musk gibi yarattığı imaj üzerinden güç devşirenler ve varını yoğunu satıp kriptolara yatırım yapanlar büyük bir hüsran yaşadıklarını söyledi. Geçen yıl iki defa zirve gören Bitcoin, 65 bin dolardan 20 bin doların altına kadar inmiş durumda. Zirveden alanlar için tam bir kâbus şeklinde yorumladılar.

Piyasalardaki analizlere göre; Kripto para birimleri son günlerde yeniden aşağı yönlü bir seyir izliyor. Son zamanlarda sık sık düşüşüyle gündeme gelen kripto para birimleri arasında yer alan Bitcoin, 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. 25 bin dolar olan kritik eşiğin üzerine çıkan Bitcoin burada kalıcılığını sağlayamadı ve düşüşünü hızlandırdığını belirttiler.

BITCOIN NEDEN DÜŞÜYOR?
Uzmanlara göre, işte madde madde nedenler... Kripto para birimleri aşağıdaki sebeplerden dolayı aşağı yönlü bir seyir izliyor. 

  • Boğa tuzakları
  • (Boğa tuzağı, ikna edici bir ralliden sonra geri dönüş yapan ve önceki destek seviyesini kıran hisse senedi, endeks veya diğer varlıklardaki düşüş eğilimine işaret eden yanlış bir sinyaldir. Bu tuzak, buy sinyaline tepki veren trader veya yatırımcıları yakalar ve sonuç olarak uzun pozisyonlarda kayıplara yol açar.)
  • Rusya ile Ukrayna Savaşı
  • ABD Merkez Bankası'nın (FED) para politikasında daha hızlı sıkılaşmaya gideceği şeklindeki beklentiler. FED’in bu ay içerisinde gerçekleştirilecek olan toplantıda politika faizinin 75 baz puan artırılabileceği fiyatlanmaya başladı.
  • Jeopolitik risklere ilişkin kaygıların artmasıyla birlikte, piyasalardaki oynaklıkla beraber satışlar da yoğunlaştı.
  • Avrupa'daki enerji gelişmeleri ve resesyon beklentileri de yatırımlara yön vermeye başladı.
  • Dolar endeksindeki yüksek seviyeler sonucunda, yatırımcıların güvenli varlık olarak gördüğü dolara yönelmesiyle birlikte riskli varlıklardan kaçışı hızlandırması. 

Para piyasaları analistlerine göre; Bitcoini  uzun vadeli bir yatırım olarak görmek gerekiyor. Mesela, 2013 yılında 750 TL’ye alınan Bitcoin’in bugünkü değeri 550.000 TL. Dijital dünyanın her alanında olduğu gibi kripto para piyasasında da paranın sıfırlanması söz konusudur. Bu yüzden kripto para kullanıcıları tedbirlerini ve önlemlerini almalıdır.

Uzmanlar, piyasaların şu zamana kadar sıfırlanan birçok alt coine şahit olduğunu ancak bu noktada projenin güvenilir ve kaliteli bir proje olması çok önemli olduğunu, Bitcoin'in içeriğinden ötürü mevcut coinler arasında sıfırlanmaya en uzak coin olarak gözüktüğünü söyleyen analistler, diğer coinler için bu risk daha da yüksek olduğunu belirtti.

Analistler, devletlerin tutumunun da bu noktada çok önemli olduğunu; örneğin banka üzerinden alış satışa bir yasaklama ya da sınırlama getirilmesi sıkıntı yaratacağını, AB ve ABD bu piyasayı engelleyemeyeceğini denemiş ve görmüş, hali hazırda kontrol edebileceği yollar arayışında olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER