Konutta pandemi ve deprem etkisi

İzmir’de yaşanan büyük deprem ve uzun süredir büyük sınav verdiğimiz pandemi, konut satışlarına da yansıdı. Tek katlı ve müstakil evlere olan ilgi arttı

Konutta pandemi ve deprem etkisi

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu; pandemi ve İzmir’de yaşanan büyük deprem sonrası emlak sektöründe yaşanan gelişmeleri anlattı.

2020’de tarihin en yüksek konut satış rakamlarının yakalanmasına rağmen bu istatistikler uzun süre korunamadığını ifade eden Güleroğlu; “Biliyorsunuz mart ayında bir salgın süreci vardı. Haziran ayını başında 0.64 sıfır konutlarda 0.74 ikinci el konutlarda devlet bankalarının desteği ile konut kredileri verilmeye başlandı. Bu dönemde piyasadaki konut stokları erimeye başladı. Daha önce sıfır binalara verilen desteğin ikinci ellere de verilmesi konut piyasasını uçurdu. Özellikle bu dönemde çok yüksek satış rakamları elde edildi. Ancak Eylül ekim aylarına girdiğimizde mevduat faizleri ve politika faizleri yükseldi. Bu neye yansıdı konut kredi faiz oranlarının yükselmesine. Yani insanlar mevduata yönelmeye başladılar. Haliyle piyasadaki durağanlığın sebebi olarak bunu görebiliriz.” dedi.

“Her kriz fırsat doğurur”

 Önümüzdeki dönemde konut kredi faiz oranları aşağı doğru çekilmedikçe konuta olan talebin yavaşlayabileceğini belirten Güleroğlu; “Ancak şunu açık söyleyeyim her kriz bir fırsatı doğurur. Konut kredi faiz oranlarının yüksek olması ve konuta olan talebin azalması fiyatların yükselmemesi ve hatta fiyatlarda %15 azalma görülebilir. Buda alım yönünde bir fırsat olarak görülebilir. Yani yatırımcı bugün bir ev aldığında hem %10-15 ucuza alım yapmış olacak hem de konut kredi faiz oranlarının aşağı düşüp talebe bağlı olarak gelişecek konut fiyat artışıyla kısa zamanda kara geçmiş olacak. Alım yönündeki fırsat kısmı bu” ifadelerini kullandı.

Bağ, bahçe, tarlaya yoğun ilgi

Konut seçimlerinde pandemi ve özelikle İzmir depreminin de etken olduğunu ifade eden Güleroğlu; “Pandemi döneminde geçen yıla oranla zemin kat ve çatı katları daha fazla rakamlara satılmaya başlandı. Çünkü insanlar evin içinde daraldığında çatıyı ya da bahçeyi kullanmaya başladılar. İzmir için bunu söylüyorum. Depremden sonra insanların daha başka alışkanlıkları ortaya çıktı. Tek katlı müstakil evlere geçmeye başlandı. 31 yıldır meslek hayatındayım ilk defa İzmir’de yıkımlı bir deprem yaşadık. Bu sıkıntılı dönemden sonra insanlar bağ bahçe tarla almaya içine bir prefabrik ev oturtmaya başladılar ve bu tip yerlere talep arttı. Menemen, Asarlık, Buca, Kaynaklar, Pancar, Ayrancılar lüks konutlara döndüğümüzde Urla, Seferihisar, Güzelbahçe Yelki, Çeşme Çeşmealtı gibi bölgeler tercih edilir yerler haline geldi. Yani insanlar biraz daha nefes alabileceği kendi bahçesini kullanabileceği ortamlar yaratmaya başladılar” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER