Kira fiyatları düşer mi? Kiralar neden arttı?

Kira artışları, yurt ücretleri vatandaşı ve öğrencileri zor durumda bırakırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan artan kira fiyatları ve yurt sorunu ile ilgili açıklama geldi.

Kira fiyatları düşer mi? Kiralar neden arttı?

BEN HABER / ÇİĞDEM ÖZEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Suistimal varsa bunun sorumlusu olan bakan arkadaşlarım bunları yakın takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz yakın takibe alacağız.” diye belirtti.

Peki artan kiralara nasıl engel olunabilecek, kira düzenlemesi nasıl gerçekleşebilir, İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu yanıtladı.

CUMHURBAŞKANI'NIN SÖZLERİ ÜZERİNE; KİRALAR DÜŞER Mİ?
Güleroğlu, önce kiralara dur demek için yasa yapmanın gerekli olduğu belirtirken, “Gıdada aracılar var ama emlak sektöründe aracı yok, son kullanıcı; kişiler. Ev sahipleri birebir kendileri konuşup, anlaşma yapıyorlar. Enflasyon oranlarına göre bakınca, fiyatları zaten mal sahipleri belirler. İnsanlar hep şu yönde bakarlar; etrafındaki evler kaç paraya kiraya verildi, teyammül nedir ona göre hareket ederler. Burada kiraların düşmesiyle ilgili müdahale edilebilecek ne varsa onu hükümet düşünecek. Şimdiye kadar böyle bir şey olmadı ancak geçmişte kira artışlarıyla ilgili bir karar alınmıştı.” dedi.

99'DA OLDUĞU GİBİ YASA ÇIKARILMALI
Kira artış oranlarına geçmiş dönemlerde yasayla müdahale edildiğini söyleyen Güleroğlu, “Bülent Ecevit-Mesut Yılmaz koalisyonunda kira artışları o dönemlerde yüzde 80-90'dı. Ecevit hükümeti bir kanun çıkarttı. 2000 yılında kira artışları yüzde 25, 2001'deki kira artışları da yüzde 15'te sınırlı kalacaktır diye yasa çıktı. Ancak o dönemde CHP muhalefet partisiydi ve Anayasa Mahkemesi'ne dava açabilme yetkisi de sadece ana muhalefet partilerine aitti. CHP Başkanı da Deniz Baykal'dı ve dava açıldı. “Anayasa'nın özlük hakları, insanların gayri menkul ya da menkul kıymetleri üzerinde devletler herhangi bir hükümde bulunamaz” diye anayasanın maddesi var. Bu maddesine istinaden alınmış olan kararı anayasa mahkemesi bozdu fakat teyammül gereği piyasalar öyle bir alıştı ki, gerçekten önümüzdeki senelerde yüzde 25 yapıldı ve diğer yıllarda da düşmeye başladı. Ancak 91'li yıllardan 99'lu yıllara kadar kira artışları yüzde 70-80 yaptığımı bilirim.” diye açıkladı. 

“VEBAL EMLAKÇILARA KALIYOR”
Vatandaş artan kira oranlarında emlakçıları, emlakçılar da mülk sahiplerininin belirleyici olduğunu söylerken, İzmir Emlakçılar ve Komisyoncular Odası Başkanı Mesut Güleroğlu bu konuya da şöyle açıklama getirdi;

“Hem mülk sahibi, hem emlakçı, hem vatandaş hem de oda başkanı olarak size şöyle açıklayabilirim. Emlakçı olarak ben size gelip desem ki “Evinizde kiracı oturuyor, biz bu kiracıyı çıkaralım daha yüksek kiraya verelim desem kabul eder misiniz.” Bu benimle alakalı bir şey değil. Vatandaşlar ellerindeki mülklerini etrafındaki insanlardan görebiliyor zaten, “Abi benim 2500 TL'ye kiracım çıktı, kiralar yüksek 3500 TL'ye verdim” diyor. Ama mevcutta oturan bir kiracı var, biri gelip dese ki; “Benim evimi 3000 TL'ye kiraya ver, yok senin evin 4000 TL yapar der miyim”. Bunu da demem; çünkü bu kira artışlarındaki en büyük sıkıntıyı yaşayan kesim öğrenci kesimi. Bunlar bizim çocuklarımız. Bizim bu çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. İnsanlar kolayını bulmuşlar, emlakçılar fiyatı artırıyor diye. Böyle bir şey yok. Malının değerini ve kıymetini zaten mal sahibi bizden daha iyi biliyor. Sadece bazı fırsatçılar var, bunlar böyle bir ortam yarattığında bu işin vebali bizim üstümüze kalıyor.”

“ESAS NEDEN KONUT ÜRETİLMİYOR”
32 senedir İzmir Buca üniversite ilçesinde emlakçılık yaptığını ve ilk defa böyle birşeyle karşılaştığını ifade eden Güleroğlu, bunun nedenini konut üretilmemesinden kaynaklandığını söylerken, “Pandemi sürecinde mütehattitler konut üretmedi. Konutu üretip kime satacak. Kiracı yok, öğrenciler evleri boşalttı, yatırımcıların ellerinde aylarca boş kaldı. Yeni üretilen konutların maliyetleri yüksek. Kiralar da maliyetlere göre düzenleniyor. Göç aldık, kiraların yükselmesi bunlara da bağlı. Deprem zaten en büyük tetikleyen kısmı oldu. Deprem olduğunda depremle ilgili kira artışlarında mal sahipleri kendileri zam yaptılar. Benim emlakçım ağır hasarlı evlerden komisyon bile almadı, fırsatçı olsak biz yapardık. Esas nedenler; yıkıcı deprem yaşadık, konut üretilmemesi, göç alınması, pandemi ve öğrencilerin yüzyüze eğitime başlaması sebebiyle kiralar bu duruma geldi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER