Kayıt Dışıyla Mücadelede Yeni Yöntem

Özel sektörde düşük maaşlı gösterilen çalışanlar, kamudaki meslektaşlarıyla kıyaslanarak kontrol edilecek.

Kayıt Dışıyla Mücadelede Yeni Yöntem

Kayıt dışı istihdamla mücadelede yeni yöntemler geliştiren SGK, özel sektörde düşük maaşlı gösterilen çalışanları, kamudaki meslektaşlarıyla kıyaslayarak prim gelirlerini artırmayı hedefliyor.
SGK Başkanı Fatih Acar, kurumun üst düzey bürokratlarıyla 14-20 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, hafta boyunca yapacakları etkinlikler hakkında bilgi verdi, kurumun yeni projelerini anlattı.
SGK'nın 2012 yılında hayata geçireceği projeler hakkında da bilgi veren Acar, merkez ve taşra teşkilatlarını kapsayan 325 maddelik eylem planı hazırladıklarını bildirdi.
Fatih Acar, kayıt dışı istihdamla mücadeleye büyük önem verdiklerini vurgulayarak, 2008 yılından bu yana 1 milyon 63 bin 189 kişiyi kayıt altına aldıklarını, 72 bin 102 iş yerini tescilli hale getirdiklerini belirtti.
Acar, meslek grupları için ''meslek kodları'' geliştirerek, ücret yönünden kayıt dışılığın önüne geçmeyi hedeflediklerini ifade etti.
Hangi meslek grubunun ne kadar ücret beyan etmesi gerektiğiyle ilgili çalışma başlatacaklarını açıklayan Acar, ''Doktorla hizmetli, mühendisle asgari ücretli işçinin aynı ücreti alamayacağını ortaya koyacağız'' dedi.
Özel sağlık hizmeti sunucularına yönelik denetimlere de değinen Acar, ''Hastanelerin, eczanelerin her ay kalp atışları tek tek takip edilmek suretiyle bu alanda neler yapıldığını izleyecek teknik altyapıya kavuştuk. Bütün sağlık sektöründe nerede suiistimal var bunları görebiliyoruz'' dedi.
Biyometrik kimlik doğrulama sistemiyle suiistimallerin önüne geçileceğini belirten Acar, önümüzdeki Temmuz ayı itibariyle özel hastanelerden başlayarak, avuç içi damar izi kimlik doğrulama yöntemiyle kontrol mekanizması kuracaklarını söyledi. Acar, bu yolla bir kişi hastaneye gitmediği halde gitmiş gibi işlem yapılmasının önüne geçeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER