Karpuz Tarlada 35 Kuruşa Düştü

Adana’da 10 gün önce hasadına başlanan karpuzun kilo fiyatı tarlada 35 kuruşa kadar düştü.

Karpuz Tarlada 35 Kuruşa Düştü
Bu sezon 800 bin ton rekolte bekleyişi ile yaklaşık 130 bin dekar alana karpuz ekilirken Adana’da havanın yağışlı ve serin gitmesi bu meyveye olan talebi düşürdü. Talep olmayınca kilosu 2.5 lirayı bulan erkenci ürün karpuzun tarla fiyatı hızla geriledi. Adana’nın Karataş İlçesi’nde bazı üreticiler, tüccarın karpuza kilo başına 10 kuruş talep ettiğini ileri sürse de Adana Büyükşehir Belediyesi Hail fiyatları listesinde birinci sınıf karpuzun kilosu 90, ikinci sınıf karpuzun kilo fiyatı ise 40 kuruş olarak belirlendi.
 
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, süper marketlerde 1 ile 1.5 lira arasında satışa sunulan karpuzun fiyatının tarlada 35 kuruşa düşmesinin geçici olduğunu söyledi. Havanın yağışlı geçmesinin karpuza olan talebi düşürdüğünü belirten Semih Karademir, bu durumun da fiyata yansıdığını kaydetti. Şu anda erkenci karpuzun piyasada olduğunu belirten Karademir, 2 hafta içinde hasadına başlanacak olan orta dönem karpuzun fiyatının tarlada 40 kuruşa çıkmasını beklediklerini belirtti. Erkenci ürün karpuzun dönüme rekoltesinin 7- 8 ton olduğunu anlatan Karademir, "Bir dönüm karpuzun üreticiye maliyeti yaklaşık 2 bin lira. Erkenci karpuz dönüme 7- 8 ton ürün verir. Üretici şuanda bu ürünü tarlada kilosu 35 kuruşa satıyor, bu üretici için iyi bir fiyat değil. Ancak toprakta yetişen yani orta dönem karpuzu dönüme 10-12 ton ürün verir. Karpuzun 35-40 kuruşa satılması halinde üretici için çok iyidir. Havaların ısınması Ramazan ayı nedeniyle yaklaşık 2 hafta sonra fiyatların bir miktar yükseleceğini tahmin ediyorum. Dönüme 11-12 ton ürün alan üretici kilosunu 40 kuruşa satarsa iyidir" dedi. Karademir, Adana’da bu sezon karpuzda yaklaşık 800 bin ton rekolte beklediklerini de sözlerine ekledi.
 
10 KURUŞ TEKLİF ETTİLER
 
Öte yandan Karataş İlçesi’nde bankadan 140 bin lira kredi çekerek 110 dönüm alana erkenci karpuz eken kadın üretici 52 yaşındaki Ayten Aydın tüccarların kilo fiyatına 10 kuruş talep ettiğini, bu yüzden de satmayacağını söyledi. Aydın, karpuzu kilosu 10 kuruştan satması halinde iflas edeceğini belirterek, üreticinin korunmasını istedi.
 
ADANA TÜRKİYE’DE BİRİNCİ, TÜRKİYE DÜNYADA ÜÇÜNCÜ
 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre Türkiye’de 2014 yılı itibarıyla 28 milyon 569 bin 781 ton olan sebze üretiminin 3 milyon 885 bin 617 tonunu karpuz oluşturuyor. Bu üretim rakamı 2015 yılı birinci tahmin verilerine göre 3 milyon 919 bin 962 tona çıkacak.
 
Ülkemizde karpuzun üretiminin illere göre dağılımında ilk sırada üretimden aldığı yüzde 18.7’lik pay ile Adana geliyor. Antalya, İzmir, Diyarbakır izliyor. Ülkemiz, dünya karpuz üretiminde son yıllara kadar Çin’in ardından ikinci sırada geliyordu. Geçen yıl İran üretimde Türkiye’nin çok az önünde yer aldı. Çin, karpuz üretiminde tartışmasız olarak çok açık farkla birinci sırada bulunuyor.
 
Gümrük vergisinin yüzde 86.4 olduğu karpuzda mayıs ayından sonra yoğun hasadın başlamasıyla birlikte ithalat cazip olmaktan çıktı.
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER