'İzmirliler İş Seçtikçe İşsizlik Artıyor'

İzmir'de genç işsizliğin nedeninin işsizlik değil mesleksizlik olduğunu söyleyen İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak Ben HABER gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'İzmirliler İş Seçtikçe İşsizlik Artıyor'

SELCAN BİLEN / BEN HABER

Türkiye'de istatistik Kurumu'nun açıkladığı son rakamlara göre en fazla genç işsiz İzmir'de.Bunun nedenini İzmir'de istihdam ve yatırım alanlarının yetersiz oluşuna bağlayan Kadri Kabak aynı zamanda İzmirlilerin iş seçtiğini de söyledi.
 
İzmir'de işsizlik Türkiye ortalamasından fazla bunun başlıca sebebi nedir?
 
İşsizliği analiz ederken sadece işsizlik oranıyla tek başına değerlendirmemek lazım. İş gücüne katılım oranını ve işsizlik oranını birlikte ele alıp ona göre değerlendirmeliyiz. İş gücüne katılım oranı 15+ nüfustaki çalışma yaşındaki kişilerin “ben çalışmak istiyorum” diyerek iş gücü piyasasına emeğini arz etmeleri gerekiyor. İzmir'de bu oranın yüksek çıkmasının başlıca nedenlerinden biri iş gücüne katılma oranı. Çünkü Türkiye'de iş gücüne katılma oranı genel anlamda yüzde 50 ancak İzmir'deki bu oran yüzde 53.5… Türkiye ortalamasının 3 katı üzerinde 3 puan demek oluyor ki her bir puana İzmir ölçeğinde 30-35 bin daha fazla kişi demek. Ancak buna rağmen sevindirici bir haber de var. 2013 ile 2014'ü kıyasladığımızda 2013 yılında Türkiye'deki işsizlik oranı 9.7 idi. İzmir'de ise 15.4… 2014 yılında Türkiye'de 0.2 puan yükseldi 9.9'a çıktı. İzmir'de ise 13.9'a geriledi. Yani Türkiye'de 2014 yılında işsizlik 0.2 puan yükselirken İzmir'de ise tam 1.5 puan düştü. İşsiz sayımız  2013 yılında 276 bindi. Şimdi ise 243 bine indi. Türkiye ortalamasıyla İzmir'i aynı düzeye çektiğimizde hemen hemen eşitlenebilir. Hatta İzmir'de daha düşük bile olabilir. 
 
 
İZMİR'DE KADIN GİRİŞİMCİ DAHA ÖN PLANDA 
 
Özellikle İzmir'de genç işsiz ve genç kadın işsiz oranı daha yüksek. Bunun nedeni İzmirlilerin iş seçiyor olması mı?
 
Kadınlarda iş gücüne katılma oranı Türkiye'de 30.3, İzmir'de ise 35.3. Yüzde 35.3 rakamını değerlendirecek olursak eğer, onuncu beş yıllık kalkınma planında  2018 yılı hedefi Türkiye'de kadınların iş gücüne katılma oranını yüzde 34 olarak sağlamak istemesi. İzmir'de bu oran 2014 yılında yakalanmış durumda. İzmir hep öncülerin şehridir. İzmir'in kadınları bu alanda da gayet öncü davranıyorlar. 
 
Kentte işsizliği minimum seviyeye indirecek en önemli unsur nedir?
 
Burada birçok konuyu birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bir tek Türkiye'de değil dünyanın her yerinde böyle bir sorun var. Bu işsizlik rakamları çok önemli rakamlar çünkü bakıyorsunuz her ayın 15'inde para piyasaları dahi işsizlik rakamlarını bekliyor. İşsizlik sigortasına başvuru rakamlarını bekliyor. Piyasanın yönünü de belirliyor ancak ilk olarak daha fazla yatırım, daha fazla istihdam alanı. İkinci olarak mevcut iş gücü piyasasında yer alan kişilerin yeteneklerini arttırmamız gerekiyor. Yani bir işletmenin bir kişiyi alıp, yetiştirip, iş gücü piyasasına dahil etme maliyet unsurudur. Dolayısıyla bu alanda yetişmiş kişiyi işverene arz edebilmek gerekiyor. İşte okullar ve eğitim kurumları tarafından, kısacası iş piyasası aktörleri tarafından tamamının bu işsizlik olayına kafa yorması ve taşın altına elini koyması gerekiyor. Bu da mesleklerin toplum tarafından statülenmesini de gerektiriyor. İş gücü piyasası elektrikçi istiyorsa siz halkla ilişkiler personeli yetiştiriyorsanız bu yine çatışma haline sokacaktır. Yani arz talep burada devreye girmeli.
 
 
İZMİR'DE DİKİŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ YOK
 
Başvuru sırasında hangi mesleğe ilgi daha fazla?
 
En fazla eleman arayan sektörler sanayi sektörü. En fazla iş gücü piyasasında analiz yaptığımızda en fazla açık olan meslek tekstilde dikiş makinesi operatörü. 1904 kişi “ben dikiş makinesi operatörüyüm” dediği an biz onu işe yerleştirmeye talibiz. Fakat öyle bir durum var ki bu alanda açık varsa, bu alanda personel yetiştirmek istesek de iş isteyenin talebi farklı olabiliyor. Genelde masa başı işte çalışmak istiyorlar. Ama seçiminizle aldığınız eğitimi ve yeteneğinizi özdeşleştirmeniz gerekiyor. Yani bu iki alanı özdeşleştiremezseniz olmaz. Ben gözlemliyorum gelen iki kişiden biri halkla ilişkilerci. İyi de o kadar halk yok ki. İş gücü piyasasının ihtiyacı belli. Teknik alanlara ve daha fazla alanlara yönlenmek lazım. Şimdi düşünün 150 kişilik bir fabrikanız var, oraya kaç tane halkla ilişkilerci alabilirsiziniz? En fazla iki tane öyle değil mi? Ama üretim sürecinde sizce kaç kişi olur? Hemen söylüyorum en 100 kişi bu üretim sürecindedir. Kısacası iş gücü piyasasının arzını ve talebini kontrol etmek lazım. Burada ailelere de büyük görev düşüyor. Aileler genelde yapamadıkları meslekleri çocuklarına aşılamaya çalışıyorlar. Anne ya da baba diyor ki “ben öğretmen olamadım sen ol.” Peki düşünmüyor mu bu çocuğun acaba ne yeteneği var? Önce çocuğunuzu keşfedeceksiniz. Topluma istediği meslekle ve yetenekle kazandırmaya çalışacaksınız. Ne diyor bilge ''Eğer yaptığın işi seversen sevdiğin işi de yaparsan ömür boyu çalışmazsın'' çok doğru bir söz. 
 
ENGELLİ VATANDAŞLARA 36 BİN TL HİBE 
 
İstihdam yaratacak yatırımların yetersiz kalması, artan iş talebine cevap verilememesi işsizliğin yüksek seyredilmesine neden midir?
 
Ekonomi son 5 yıl içerisinde 6 milyon ilave istihdam yarattı. Çalışan sayımız 26 milyona ulaştı. Daha düne kadar kadınların iş gücüne katılımı yüzde 20'ler düzeyindeydi. İş gücüne katılım oranı, işsiz sayısı ve nüfus artışını da bunun üzerine eklediğimizde geçtiğimiz yıl hemen hemen 1 milyonun üzerinde yeni istihdam alanları açıldı. Türkiye'de son 10 - 12 yıllık sürece baktığımızda hem iş gücüne katılma oranını yükseltmiş hem de istihdam sayısını yükseltmiş ve işsizliği de belirli bir oranda tutmayı da başarabilmiş. Birçok iş yeri meslek sahibi insanları istiyor. Aslında şöyle düşünüldüğünde İzmir'de İşsizlik değil mesleksizlik sorun. İş arayan gençlere bakıldığında ya ilkokul mezunu ya orta okul ya da genel lise mezunu. Yani herhangi bir mesleği elinde yok. Ama mesleği olmuş olsa iş bulabilme imkanı da o kadar yüksek. Meslek sahibi de yapmak için tekrar okutamayacağımıza göre onlar için düzenlediğimiz meslek edindirme programları var. Bu programları da İŞKUR yönetiyor. 2002 ile 2014 yılları arasında biz aktif iş gücü programlarına İzmir ilinde yaklaşık 66 milyonluk bir kaynak sağladık. 2015 yılı bütçemiz aktif iş gücü programlarında 75 milyon TL oldu. İzmir'de bu önemli bir rakam. 51 bin kişi bu süreç içerisinde iş kurdu. Aktif iş gücü programlarından faydalandı. Meslek sahibi oldular işe yerleştiler. Dolayısıyla bu mesleklerin içeriği de değişiyor. Artık bir gencin dört meslekte çalışmasını ön görecek bir gelecek görüyoruz ve istiyoruz. Ayrıca engelli kardeşlerimizi iş sahibi yaptığımız birçok projemiz var. Eğer engelli bir vatandaşımız işyeri açmak istiyorsa biz kendisine tam 36 bin TL hibe veriyoruz. İş gücü piyasası zengin imkanlarımız var yeter ki bu imkanlarımızı fırsata çevirelim. 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER