İzmir İş Dünyası Uzlaşı Hükümeti Bekliyor

Seçim sonuçlarını değerlendiren İzmir iş dünyasının temsilcileri, halkın siyasi partilere uzlaşma çağrısı yaptığını belirterek, kısa süre içinde Hükümetin kurulması gerektiğini ifade ettiler.

Seçim sonuçlarına göre iktidar partisinin oylarının düştüğünü, bunun başkanlık sistemini de halkın istemediğini ortaya koyduğunu dile getiren İş dünyası temsilcileri, HDP’nin de seçim barajını aşmasının başarı olduğunu, bunda da baraj sisteminin ne kadar yersiz olduğunu su yüzüne çıkardığını kaydettiler. 
 
 
EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu
 
Seçim sonuçları hayırlı olsun. Milletimiz büyük bir katılımla gittiği seçimde iradesini ortaya koydu. Bu irade siyasette uzlaşı istiyor. Başkanlık sistemi yerine parlamenter sistemin devam etmesinden yana. Seçim barajı da istemiyor. 13 yıldır Türkiye tek parti iktidarı ile yönetildi ama halk uzlaşı halinde koalisyon hükümetini de istediğini ortaya koydu. Bundan sonraki süreçte siyasi parti liderleri halkın istekleri doğrultusunda Hükümeti kurarak ülkenin sorunlarına çözüm üretmeli.
 
 
KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş 
 
Stresli geçen bir seçim sürecinin ardından halkımız sandıkta kararı verdi. Buna göre iktidar partisinin oyları düştü. MHP ve HDP oylarını artırdı. Bu sonuçlar halkın yeni bir Hükümet istediğinin göstergesi. Türkiye tek parti iktidarı ile de birçok şeyi başardı. Şimdi halk koalisyon kurulmasını istiyor. İyi kurgulanmış bir koalisyon ile de Türkiye sorunlarını çözer ve istikrarlı bir ekonomiye kavuşur. 
 
 
EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden 
 
Seçim sonuçları halkın ülke yönetiminde kan değişikliğine ihtiyaç olduğunu ortaya çıkardı. Bugüne kadar TBMM’de yeteri kadar temsil edilememiş olan bir partinin de artık ülke yönetiminde olması gerektiği mesajı verildi. Uzlaşı içinde bir Hükümet kurulmasında ülke geleceği açısından fayda var. İş dünyası olarak erken seçim tartışması veya yeni bir istikrarsızlık istemiyoruz. Her parti sağlıklı düşünüp ülke geleceğini düşünmeli ve buna göre adımlarını atmalı. 
 
 
BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren
 
Seçim sonucunda halk başkanlık sistemini istemediğini ortaya koydu. Bunun dışında ekonomi ve siyasette işlerin iyi gitmediğini yeni bir açılım yapılması gerektiğini ifade etti. Türkiye ekonomide 5 yıldır patinaj çekiyordu. Halk, oyları ile iktidar partisini ikaz etti. Ak Parti ve Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını iyi okumalı. Cumhurbaşkanımız doğru bir koalisyon Hükümetinin kurulması için yol açabilir. Eğer seçim sonuçları iyi değerlendirilmezse ülke için daha sıkıntılı dönemler olabilir. 
 
 
Özel Güvenlik Hizmetleri Derneği Başkanı Serdar Gökhan Arıkan
 
Türkiye için hayırlısı olsun. Seçim sonuçları milletin iradesini ortaya koydu. Siyasi partilerin bu sonuçları dikkate alarak gerekli adımları atması gerekiyor. Aksi halde Türkiye’yi daha sıkıntılı günler bekleyebilir. 
 
 
KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk 
 
Sandıktan çıkan sonuca saygı duymak gerekiyor. Halk, geniş bir uzlaşı sağlanarak Hükümet kurulmasını istiyor. Biz de iş dünyası olarak kısa sürede Hükümetin kurulmasını istiyoruz. Tek parti iktidarından sonra iyi oluşturulan bir koalisyon hükümeti ile de Türkiye’nin sorunlarının çözülebilir. Önümüzdeki günlerde bütün siyasi partiler bunları dikkate almaları gerekiyor. 
 
 
EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ
 
Halkımız seçimlere büyük ilgi göstererek sandığa gitti. Sonuçlara saygı duymak gerekiyor. Halk iktidar kurma görevini AK Parti’ye vermedi. Halk, uzlaşma içinde kurulacak bir koalisyon hükümeti ile de ülkenin yönetilebileceği mesajını verdi. AKP-MHP Koalisyonu kurulabilir. Siyasi partiler seçim sonuçlarını çok iyi analiz etmeli ve Halkın mesajını dikkate alarak kararlar almalı. İş dünyası olarak Hükümetin biran önce kurularak, ekonominin ana gündem maddesi olmasını ve reformların yapılmasını bekliyoruz. 
 
 
 
 
GÜÇLÜ: İSTİKRAR KADAR TEMSİLDE ADALET DE ÖNEMLİ
 
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, yönetimde istikrarın önemli olduğunu ancak temsildeki adaletin de göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret ederek “Bir defa seçim sonuçlarını çok olumlu değerlendiriyorum. Uzun bir aradan sonra ilk kez seçmenlerin yüzde 95'inin üzerindeki bölümündeki oyları parlamentoya yansıyor. Bu son derece önemli. İkincisi bu seçim sonuçlarını herkes sakin, sabırlı, dikkatli şekilde değerlendirmeli. Erken yorumlardan ve erken pozisyon almalardan kaçınılmalıdır. Partiler kırmızı çizgilerini ortaya koymak yerine uzlaşı şartlarını, imkanlarını zorlamalıdır. Çünkü yakın gelecekte yapılabilecek bir erken seçimde tablo ne kadar farklılaşabilir? Bu soru işaretidir. Bu tablo içinden hükükmet çıkmalıdır. Partiler kırmızı çizgilerini abartmamalıdır. Uzlaşı konusundaki gayretler öne çıkmalıdır. Zaten uzlaşı göstermeyen olası bir erken seçimde bunun bedelini ödeyecekleri de açıktır. O bakımdan bu sonuçları anlayışla değerlendirmek lazım. Özümsemek lazım. Onun gereklerini yerine getirmek lazım" dedi. 
 
Güçlü ayrıca, iş dünyasının istikrar hassasiyetine yönelik şöyle konuştu: 
 
“Zaten iş dünyası istikrarı, tek parti yönetiminden çok; rejimin istikrarı, hukuk ve demokrasi standartlarındaki istikrar olarak görüyor. Koalisyon da neticede parlamentor demokrasilerde yaşanabilecek şeylerdir. Almanya'yı görüyoruz. Büyük koalisyonla yönetiliyor. İstikrar sorunundan söz edebilir miyiz?" 
 
KOALİSYON BİR AN ÖNCE KURULMALI
 
7 Haziran seçimlerini siyasilerin yanı sıra ekonominin önemli isimleri de yorumladı. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, koalisyonun bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Yorgancılar, AK Parti’nin seçimdeki oy kaybını değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
 
Yorgancılar, koalisyonun bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER