İzmir Doğalgaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri

2005 yılından bu yana İzmir’in doğalgaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmir Doğalgaz, kış aylarının kendini hissettirmeye başlamasıyla beraber doğalgazın verimli kullanımıyla ilgili abonelerine çeşitli önerilerde bulundu. Isınmayla birlikte mutfak ve sıcak su amaçlı da kullanılan doğalgaz, diğer birçok enerji türüne göre sağladığı konfor, verimlilik ve ekonomik olma özellikleriyle ön plana çıkıyor.

İzmir Doğalgaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri

Bir milyona ulaşan abone sayısı ile önemli bir tüketici grubuna hizmet veren İzmir Doğalgaz, verimli ve ekonomik kullanım ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Doğru cihaz seçilmeli

Doğal gaz yakma cihazı seçilirken evin ısıl ihtiyacı iyi belirlenerek, bu ihtiyaç doğrultusunda uygun kapasitede cihaz seçilmelidir. Kombi gibi yakıcı cihazların yıllık periyodik bakımlarının kış mevsimine girilmeden yetkili servis tarafından yapılması cihaz verimliliğini artırarak yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

İzolasyon yapılmalı

Duvar izolasyonu ve bina ısı yalıtımı yaptırılmalı. Bu şekilde daha az yakıt tüketilir ve birkaç ısınma sezonunda yatılım harcaması geri kazanılır. Pencere ve kapılara ısı izolasyonu yapılmalı, mümkünse çift camlı pencereler tercih edilerek ısı kaçakları engellenmelidir. Bu şekilde %5 - %10 arasında tasarruf sağlanabilir. Radyatörlerin verimli ısıtabilmesi için önlerine koltuk, masa ve eşya konulmamalı, üzerleri örtülmemeli ve çamaşır kurutulmamalıdır.

Oda termostatı kullanılmalı

Oda sıcaklığı oturma odaları ve salonda 22 derece olmalıdır. Termostatın 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlanması %5’e yakın yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Kısa sürelerde kombi kapatılmamalı

Kısa süreli evden çıkıldığında veya geceleri tasarruf etmek için kombiyi kapatıp sistem soğutulmamalıdır. Soğutulduğunda sistem kendini tekrar ısınmak için daha fazla gaz harcayacaktır. Bu durumlarda kombinin kapatılması yerine düşük derecelerde çalıştırılmalıdır.

Yapılan açıklamada, konutlarda tesisat yapım aşamasında İzmir Doğalgaz Teknik Şartnamesine ve uygulamalarına göre açılmış menfezlerin kesinlikle kapatılmaması konusunda uyarıda bulunularak olası birçok tehlikenin menfezlerin kapatılmasından kaynakladığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER