İzmir'de en çok ev aranan ilçeler belirlendi

Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak, Türkiye genelinde son 1 ayda en çok hangi semtlerde satılık ve kiralık ev aradığımızın listesini çıkardı

İzmir'de en çok ev aranan ilçeler belirlendi

Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak, son 1 aylık verilere göre Türkiye genelinde en çok hangi semtlerde hem satılık hem de kiralık ev aradığımızı araştırdı.

İstanbul ve Ankara semtlerinin ağırlıklı olarak öne çıktığı listede, İzmir, Balıkesir, Muğla, Aydın, Mersin, Samsun ve Antalya gibi denize kıyısı olan semtler de ilk 50 arasında yer aldı. 

İzmir’de satılıklarda Çeşme, kiralıklarda Bornova öne çıkıyor

İzmir’de en çok satılık konut baktığımız semtlerin başında Çeşme’nin Alaçatı semti geliyor. Alaçatı’yı Menderes’te Çukuraltı, Karşıyaka’da Bostanlı, Dikili’de Çandarlı, Foça’da Mustafa Kemal Atatürk, Karşıyaka’da Şemikler, Dikili’de Salihler, Seferihisar’da Orhanlı ve Bornova’da Erzene ve Kazımdirik semtleri takip ediyor. 

- En çok aranılan kiralık konutlara baktığımızda ise Bornova’nın Kazımdirik semti öne çıkıyor. Kazımdirik’te son 1 yıl içerisinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 20 TL’den 17 TL’ye inerek yüzde 12’lik bir düşüş sergiledi.

- Kazımdirik’ten sonra ikinci sırada Çeşme’nin Alaçatı semti yer alıyor.

- Üçüncü sırada yer alan Karşıyaka’nın Bostanlı semtinde ise kiralar son 1 yılda %18 artarak ortalama metrekare fiyatları 18 TL’den 21 TL’ye yükseldi.

- Bornova’nın Erzene semtinde ise %3’lük bir artış dikkat çekiyor. Fiyatların ise 16 TL’den 17 TL’ye yükseldiğini görüyoruz.

- Son 1 yılda ortalama metrekare fiyatlarının 15 TL’den 18 TL’ye çıkmasıyla %20‘lik bir yükselişle beşinci sırada yer alan Buca’nın Adatepe semtini 24 TL’den 30 TL’ye %20’lik bir artış gösteren Konak’ın Alsancak semti takip ediyor.

- Balçova’nın Fevzi Çakmak semtinde ise son 1 yılda kiralık konutlar 17 TL ortalama metrekare fiyatı üzerinden alıcı buluyor.

- Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir’de ise fiyatlar son bir yılda 25 TL’den 26 TL’ye çıkarak %5’lik bir artış gerçekleşti. Balçova’nın Korutürk semtinde ise %43’lük bir artışla ortalama metrekare fiyatları 17 TL’den 25 TL’ye çıkmış durumda.

- Listenin onuncu sırasında yer alan Konak’ın Güzelyalı semtinde ise son 1 yılda fiyatlar 15 TL’den 19 TL’ye çıkarak %24’lük bir büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2021, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER