İş Adamı Teşvik Kredisi Alamayınca Dikiş Makinesini Yaktı

Tokat’ın Turhal İlçesinde faaliyet gösteren özel bir tekstil fabrikasının sahibi 37 yaşındaki Yetkin Kaya, bir yıldır faaliyette olan fabrikasına teşvik kredisi alamadığını gerekçe göstererek, protesto için bir dikiş makinesini benzin dökerek yaktı.

İş Adamı Teşvik Kredisi Alamayınca Dikiş Makinesini Yaktı
Turhal’da yaşayan evli ve iki çocuk babası iş adamı Yetkin Kaya, bir yıl önce ilçede organize sanayi bölgesinde tekstil fabrikası açtı. Yaklaşık 1 milyon TL harcayarak fabrika açan Kaya, yanında yaklaşık 190 kişiyi çalıştırmaya başladı. Anlaştığı firmalara ürünlerini hazırlayıp satışını gerçekleştiren Yetkin Kaya, yaklaşık üç ay önce ilçedeki bankalara giderek fabrikasını büyütmek için teşvik kredisi istedi. Ancak bankalar fabrikanın kuruluşunun henüz bir yılı tamamlamadığını gerekçe göstererek bu isteğe olumsuz cevap verdi.
 
Bunun üzerine Yetkin Kaya, bir yıl sonra nakit kredisi yaşayınca zor günler yaşamaya başladı. Önce işçi sayısını 90’na düşüren Yetkin Kaya, daha sonra tekrar bankalara giderek teşvik kredisi istedi. Fakat bankalar bu kez iş adamı Yetkin Kaya’nın kredi kartı borçlarını gerekçe göstererek bu isteğe bir kez daha olumsuz cevap verdi. 
 
DİKİŞ MAKİNESİNİ YAKTI
 
Bunun üzerine Yetkin Kaya, çalışan işçiler ile birlikte fabrika önünde protesto amaçlı eylem yaptı. Fabrika içerisinde bulunan bir dikiş makinesini dışarıya çıkaran Yetkin Kaya, benzin dökerek yaktı. Ardından açıklamalarda bulunan Yetkin Kaya, "Biz teşvik belgemizi onaylatarak burayı açtık. Teşvik kredimiz çekmek istiyoruz fakat ufak bir kredi kartı takıntımız yüzünden çekemiyoruz. Bu da bize büyük bir sıkıntı, bizi zor duruda bırakıyor. Bunun için devlet büyüklerimizden bir yardım istiyoruz. Çok zor durumda kaldık. Yoksa burayı yakıp çıkmayı düşünüyoruz. Burası ufak bir ilçe burada istihdam sağlıyoruz" dedi. Fabrika çalışanları ise 3 aydır ücretlerini alamadıklarını ve bir an önce devletin yardım etmesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER