Faizler yüksek ama konut alımının tam zamanı!

Artan faizlerle birlikte, emlak piyasasında yaşanan durgunluğa ilişkin Ben Haber’e değerlendirmede bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu; “Konut kredi faiz oranları düşmeye başladığında, fiyatlar da ters orantılı olarak yukarı çıkacağı için şu anda konuta yatırım yapan kişilerin çok avantajlı olacağını söyleyebilirim” dedi.

Faizler yüksek ama konut alımının tam zamanı!

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Emlak piyasasında dalgalanma sürüyor. Artan faiz oranları, vatandaşı konut kredisi konusunda korkuturken; kredili satışlarda alım satım da durma noktasına geldi.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu; Ben Haber’e yaptığı açıklama ile; konut fiyatlarında geline bu sürece ilişkin; “Haziran ayında, normalleşmeye döndüğümüzde konut kredi faiz oranları 0,64 ve 0,74’tü. Birinci el konutlar ve ikinci el konutlarda. Ağustos’a kadar bu şekli ile devam etti. Daha sonra kredi konut oranları, mevduat faizleri yükselmeye başladı, 675-900 baz puana çıkınca mevduat faizleri, kredi faiz oranları da yükseldi. Yükselince otomatikman fiyatlarda da çok artmamakla birlikte konuta talep azaldı. Sadece ihtiyaca binaen konutlar alınıyor ya da değerinden düşük konutlar satılıyor. Bu da peşin parayla satıldığı için, piyasada konut kredisi ile alım satımın düştüğünü görebiliyoruz. Şu anda piyasada en düşük konut kredi faiz oranı 1,50. Yani bundan bir sene önce 0,75 iken, şu anda 2 katı. O yüzden, kredili satışlarda alım satım durma noktasına geldi. Fiyatlar yükselmedi, durmasının sebebi bundan kaynaklı” ifadelerini kullandı.

İZMİR’E EN ÇOK TALEP İRAN’DAN

Öte yandan TÜİK verilerine göre; yabancılara yapılan konut satışlarının da geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 40 artmasına yönelik olarak da açıklamada bulunan Güleroğlu; “Özellikle İran, Irak o bölgedeki vatandaşlar, Türkiye’den 250 bin dolarlık yatırım yaptıklarında otomatik olarak Türk vatandaşı olabiliyorlar. Bunu 3 yıl satmamak koşulu ile alıyorlar. O yüzden özellikle İzmir’de İranlıları çok fazla görüyoruz. İran, Irak, Ukrayna ve Afganistan’dan İzmir’e talep mevcut” dedi.

VAKALAR ARTTI, MÜSTAKİLE VE KÖYLERE TALEP ARTTI

Pandeminin getirdiği koşullar ve İzmir’de yaşanan büyük deprem sonrası; İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki köylere, müstakil evlere talep patlamış ve fiyatlarda da ciddi bir artış yaşanmıştı. Güleroğlu, aynı durumun katlanarak devam ettiğine dikkat çekerek; “Hala da yüksek ve giderek de artıyor. Biliyorsunuz, vakalar 60 bini buldu. Türkiye sıralamada bu konuda ne yazık ki üst sıralara çıkmaya başladı. İnsanlar daha çok korkar oldu. Eskiden en azından vaka sayısı düşüktü, insanlar ona rağmen kaçıyordu, şimdi daha fazla kaçış var. Tabii talep olan yerde de fiyat artışları yükseliyor. O yüzden bu tip yerlere hem talep var, hem de fiyatlarda düşme yok, aksine yukarı doğru bir tırmanış var” şeklinde konuştu.

KONUT ALIMINDA AVANTAJLI BİR DURUM VAR

Son olarak şehir merkezindeki daire fiyatlarında bir artış olmadığının altını çizen Güleroğlu; “O yüzden alım konusunda şu anda avantajlı bir durum var. Konut kredi faiz oranları düşmeye başladığında, fiyatlar da ters orantılı olarak yukarı çıkacağı için şu anda konuta yatırım yapan kişilerin çok avantajlı olacağını söyleyebilirim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER