EYT'de tek formül netleşiyor!

EYT konusuyla ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT düzenlemesiyle ilgili formülleri araştırırken, geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin don noktayı koymuştu. Masada tek formül olduğunu duyurmasının ardından milyonlarca kişi o formülün detaylarını araştırmaya başladı.

EYT'de tek formül netleşiyor!

Milyonlarca EYT'linin beklediği formül netleşiyor. Milyonların gözü EYT yasasında. Kimleri kapasayacağı belli olmasa da detaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, masada tek formülün olduğunu açıklamıştı. O formülün detayları da ortaya çıktı.

'MASAMIZDA TEK FORMÜL VAR'
Bakan Bilgin EYT’de en merak edilen konuya ilişkin geçtiğimiz günzerde yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda saçma sapan formüller var. Bu formüller adına konuşanlar var. Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar doğru değil. Masamızda sadece bir tane EYT formülü var. Kamuoyunda konuşulan modeller doğru değil. Biz zaten 62 yaşında çalışanları emekli ediyoruz” açıklamasını yapmıştı.

İŞTE EYT'DE MERAK EDİLEN FORMÜL
Pek çok formül gündemdeydi ama bakanlık tarafından tek formülün olduğu söyleniyor. Formüle göre prim gün sayısı öne çıkıyor.

PRİM SAYISI ÖNEM KAZANDI
Daha önceleri prim günü sayısı dolmayanların da aylıklarında kesinti yapılarak emekli olacağı söyleniyordu. Son açıklamalarla bu ihtimal ortadan kalktı. Prim sayısı tekrar önem kazandı. Bakan Bilgin son açıklamasında tek formül olduğunu açıkladı. Bu formülde de maaş kesintisinin olmadığı belirtildi.

PRİM SAYISI EKSİK OLANLAR ÇARE ARAMAYA BAŞLADI
Erkeklerde 9 bin kadınlarda 7 bin 500 gün gündeme geldi. Prim günü sayısını dolmayanlar yaşa da takılsa emekli olamayacak. Düzenleme Aralık ayında Meclis'e gönderilecek. Prim sayısı eksik olanlar şimdiden çare aramaya başladı.

İLK MAAŞLAR ŞUBAT AYINDA
Meclis'te kabul edilirse ilk maaşlar Şubat ayında verilecek.

1,5 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK
Düzenlemeden 1999 yılı ve öncesi işe girenler yararlanacak.

Sadece SSK'ların değil, Bağ-Kur'lu vatandaşlar da sürece dahil edilecek. Bu kapsamda Türkiye’de 1 milyon kişi bulunuyor ve her yıl 450 bin kişi emekli oluyor.

Yasanın hayata geçtiği dönemde 1,5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor.

Taslak tamamlandığında Cumhurbaşkanı'na onaya sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2022, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER