EYT bekleyenler dikkat! Kritik ‘asgari ücret’ detayı...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için tek modelli bir çalışma yapılacağı açıklanmıştı.

EYT bekleyenler dikkat! Kritik ‘asgari ücret’ detayı...

Milyonlarca EYT’li vatandaş, “EYT ne zaman çıkacak?”, “EYT’de masadaki formüller neler?” , “Nasıl bir yol haritası izlenecek?” sorularına yanıt ararken flaş ‘asgari ücret’ detayı ortaya çıktı. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son yaşanan gelişmenin detayları...

EYT’DE TARİH BELLİ OLDU
Ankara kulislerinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili farklı iddialar vardı. Almanya ve Hollanda modeli üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti. Bakan Bilgin, birinci ağızdan bu iddiaları yalanlarken EYT konusunda bir adet formülleri olduğunu ve çalışmanın devam ettiğini aktardı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT yasası için Aralık ayını işaret ederken, Ankara kulislerinde yeni bir gelişmenin daha konuşulmaya başlandığı öğrenildi.

İLK MAAŞLAR ŞUBAT AYINDA
Ekim ayının ortasında başlayacak bütçe görüşmelerinin en erken Aralık ayında belli olması bekleniyor. Bu gelişmenin ardından her Aralık ayının en önemli gündem maddesi olan asgari ücret zam görüşmeleri de başlayacak. Asgari ücret ile birlikte daha önce Ocak ayı işaret edilen EYT yasasının da Meclis’e gelmesi bekleniyor. Konunun Meclis’e taşınmasının ardından 2023 yılı bütçesinin belirlenmesiyle Ocak ayında yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Sayıları 6 milyonu aşkın EYT’linin ocak ayında yasa çıktıktan sonra yapacakları emeklilik başvurusu sonrası Şubat ayında ilk maaşlarını alması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET DETAYI
Uzmanlar ise ilk defa prim veya kesenek ödenmeye başlanılan tarihin SGK tarafından sigortalılık süresinin başladığı tarih olarak dikkate alındığını belirtirken EYT bekleyen milyonlara kritik bir uyarıda bulundu. SSK (4/1-a) sigortalılarının ilk işe giriş tarihi ile primlerin ödenmeye başladığı tarih farklı ise, kanun çıkmadan özellikle 1998 ve 1999 yıllarında ilk defa sigortalı girişi bulunan erkek EYT’lilerin bu sorunu düzeltmeleri gerektiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER