ESOB Başkanı Mutlu: Kira artışı istemeyin, kiraları dondurun

1 yılı aşkındır verilen pandemi mücadelesinde, en çok etkilenen kesimin başında esnaflar yer alıyor. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu; Esnaf Sanatkârların Pandemi Süreci’ndeki durumunu içeren 600 sayfalık kitaplarının, ülke yöneticileri başta olmak üzere tüm ilgililere iletildiğini ve bu doğrultuda taleplerinin bir bölümünün cevap bulduğunu aktardı.

ESOB Başkanı Mutlu: Kira artışı istemeyin, kiraları dondurun

CANSU TEMİR AKSU - BEN HABER

Her gün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kortonavirüs vaka tablosundaki verilerde dikkat çeken bir artış gözlemlenirken, ek tedbir ve kısıtlamaların gündeme gelmesi bekleniyor.

Öte yandan, salgının başından bu yana ekonomik olarak ciddi bir sınav veren esnaf, bu süreci en az hasarla atlatmanın yollarını arıyor.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Ben Haber’e yaptığı açıklamada; esnafın salgın sürecinden yara aldığına vurgu yaparak, bu kapsamda çıkardıkları kitapla esnafın taleplerini yazarak yetkililere iletildiğini ve bunun sonucunda bazı taleplerinin de cevap bulduğunu ifade etti.

İŞ HACİMLERİ DÜŞTÜ

Corona salgını tedbirlerinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimlerin başında esnaf sanatkarların geldiğini ifade eden Başkan Mutlu; “Genelgeler ile pek çok meslek kolunun faaliyeti durdurulmuş veya sınırlandırılmıştır. Geçen yıla baktığımızda, faaliyetine devam eden esnaf sanatkârlarımız da iş yapamamıştır. Çünkü üyelerimiz doğrudan halka mal ve hizmet sunumu yapmaktadırlar. İnsanların sokaklara daha az çıkması, alışverişlerini kısıtlamaları doğal olarak üyelerimizin iş hacimlerini de düşürmüştür” dedi.

“SALGIN SÜRMEKTEDİR, DESTEKLER DE ARTARAK DEVAM ETTİRİLMELİDİR”

Sürecin başından bu yana İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak; esnaf sanatkârların durumunu sokak çalışmaları ve rakamlarla desteklenmiş ciddi raporlar ve kitap halinde belirlediklerini ve gündeme taşıdıklarını belirten Mutlu; “Esnaf Sanatkârların Pandemi Süreci’ndeki durumunu içeren 600 sayfalık kitabımız, ülke yöneticileri başta olmak üzere tüm ilgililere iletilmiştir. Taleplerimizin bir bölümü cevap bulmuş, hükümetimiz bazı tedbirleri hayata geçirmiştir. Hükümetin hayata geçirdiği desteklere baktığımızda, çoğunun kitabımızda yer alan taleplerimizi karşılamaya yönelik olduğunu görüyoruz. Kuşkusuz bu destekler yaralarımızı sarmaya, açılan delikleri kapatmaya yetmese de bir nebze olsun nefes almamıza vesile olmuştur. Bir başlangıç olarak kabul ettiğimiz bu destekler nedeniyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Neticede salgın sürmektedir, destekler de artarak devam ettirilmelidir” ifadelerini kullandı.

“İZMİR’DE YEREL YÖNETİMLERDEN SICAK VE SAMİMİ YAKLAŞIMLAR GÖRDÜK”

Yerel yönetimlerin desteğine de değinen Başkan Mutlu; “Bu arada sevinerek ifade etmek istiyorum ki, süreç başından itibaren İzmir’de yerel yönetimlerden sıcak ve samimi yaklaşımlar gördük, halen de görmeye devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, kentimizdeki yerel yönetimler imkanları ölçüsünde esnaf sanatkarlara destek ve yardımda bulunmaya özen göstermektedirler. Bu desteklere örnek olarak en son, Büyükşehir Belediyesi’nin kahvecilere maddi yardım desteği ile bizizmir.com çalışmasını örnek gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

“KİRA ARTIŞI İSTEMEYİN, KİRALARI DONDURUN”

Mülk sahiplerine de çağrıda bulunan Mutlu; “Bu noktada mülk sahiplerine de çağrıda bulunmak istiyorum. 2021 yılı için kiracınız olan esnaf sanatkarlardan kira artışı istemeyin, kiraları dondurun. Onlar büyük fedakarlıklar yaparak tedbirlere uyuyorlar çünkü bu süreçte her kesim özveride bulunmalı. Bu noktada, evini veya işyerini esnaf sanatkarlara kiralayan mülk sahiplerinden de anlayış bekliyoruz. Mülkünüzde uzun yıllar aynı esnaf kiracınız bulunuyorsa ve ödemelerini aksatmıyorsa, kiracınızla uyumlusunuz demektir. Bu durum kiracınızla bir yakınlık, dostluk kurduğunuzu, aranızda bağ kurduğunuzu gösterir. O zaman dostunuza yardımcı olun, güç günlerinde yanında olun” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER