En fazla istihdam sağlayan sektör: Sanayi sektörü

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar; 2 gün açıklanan Haziran ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yorgancılar; en fazla istihdam sağlayan sektörün 296 bin kişilik artış ile sanayi sektörü olduğuna vurgu yaptı

En fazla istihdam sağlayan sektör: Sanayi sektörü

BEN HABER - CANSU TEMİR AKSU

TÜİK, Haziran ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili Ben Haber’e açıklamalarda bulunan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar; yaşanan aylık bazdaki bu kısmi iyileşmeye dair; “İşsizlikte uzun vadeli ve kalıcı bir iyileşme kaydedileceğine dair yorumda bulunabilmek için yeterli değildir” ifadelerini kullandı.

“Mayıs ayında uygulanan tam kapanma sürecinin yerini kademeli normalleşmeye bıraktığı ve aşı çalışmalarının çok hızlı bir biçimde yaygınlaştırıldığı Haziran ayında, ülkemizin makroekonomik verilerinde de konjonktürel iyileşmeler kaydedildi” diyen Yorgancılar; “İmalat sanayi kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,3 puan artarak %76,6 düzeyinde gerçekleşirken, imalat PMI endeksi 2,0 puan artışla 51,3 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte, ihracat yıllık bazda %47 artarak, 19,7 milyar Dolar düzeyinde gerçekleşti. Reel kesim güven endeksi ise 2,7 puan artışla 113,0 değeriyle, diğer olumlu göstergeleri destekledi” ifadelerini kullandı.

"SANAYİ SEKTÖRÜNÜN EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN SEKTÖR OLMASI, DİKKAT ÇEKEN BİR DETAYDIR"

Bu olumlu atmosferin etkisiyle, işsizlik oranının 2,5 puanlık azalış ile %10,6 seviyesinde gerçekleştiğine ve piyasa beklentilerinden çok daha olumlu gerçekleştiğine tanık olduklarını dile getiren EBSO Başkanı; “İstihdam, 602 bin kişi artarak 28 milyon 586 bin kişi, istihdam oranı ise 0,9 puanlık artış ile %44,9 oldu. Bir önceki aya göre tüm sektörlerde artış olmakla birlikte, sanayi sektörünün 296 bin kişilik artış ile en fazla istihdam sağlayan sektör olması, bir diğer dikkat çekici detaydır. Açılmanın etkisi ile de onu Hizmet sektörü izlemiştir” dedi.

“Ancak, aylık bazdaki bu kısmi iyileşme, işsizlikte uzun vadeli ve kalıcı bir iyileşme kaydedileceğine dair yorumda bulunabilmek için yeterli değildir” diyerek sözlerini sürdüren Yorgancılar; “Zira, 1 Temmuz itibariyle işten çıkarma yasağının kaldırılmış olması, delta varyantı riskiyle vakaların tekrar yükselişi ve 1 haftalık Kurban Bayramı’nın baz etkisi dikkate alındığında, işsizlikte yeni bir yükseliş trendi oldukça olası görünmektedir. Haziran’da düşüş kaydetmiş olmakla birlikte hala çift hanede seyreden işsizliğin yanı sıra, tüketici enflasyon oranının %20, üretici enflasyonunun ise %45 seviyesinde dayanmış olması, tamiri daha güç yapısal sorunlara işaret etmektedir” şeklinde konuştu.

"İSTİHDAM ARTIYOR, İŞ GÜCÜNE KATILIM DÜŞÜYOR"

İstihdamın artarken işgücüne katılımın düştüğüne ve bunun nedenlerini de doğru analiz etmenin gerekliliğinin altını çizen Yorgancılar; “Genç nüfusta işsizlik oranının %22,7, Geniş tanımlı işsizlik oranı olan atıl işgücü oranının ise %22,4 seviyesine olmasına, aslında düşen işsizlik oranına temkinli bakmamız gerektiğini bizlere açıkça göstermektedir. İstihdam artarken, işgücüne katılımın neden düştüğünü de doğru analiz etmek gerekir” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre, 2020’de sadece pandemi sebebiyle 114 milyon kişinin işini kaybettiğine de dikkat çeken Yorgancılar; “Bunun yanı sıra dünyayı derinden etkileyen, iklim değişikliği, göç dalgası, vb. gelişmeler de dikkate alındığı, uzun vadede çok daha köklü eğitim ve istihdam politikalarına ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER