En çok kullanılan tarım makineleri

Akıllı çiftçiler, modern tarım aletlerini benimseyerek, geleneksel yöntemlerin aksine çiftçilik gelirlerinin artmasına katkı sağlarlar. Modern kaynaklar ve otomatik tarım aletleri ile çiftçilik yaparak, mahsul ürünlerini arttırırlar. Siz de onlar gibi pratik bir şekilde üretim yapıp daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

En çok kullanılan tarım makineleri

Tarım Makineleri

Tarımda işçilikten tasarruf etmek için kullanılan çiftçilik makineleri, geniş bir yelpaze içerisinde birbirinden farklı cihazları içerir. Bu yazımızda, tarımda en çok kullanılan tarım makinelerinden bazılarını inceleyelim.

1- Traktör

Çiftçilik için en önemli tarım makinelerinin başında gelir. Günümüzde dünya çapında kullanılan en yaygın tarım makinesidir. Tarımsal aletleri çekmek ve sürüklemek için kullanılır.

2- Pulluk

Tarımda, ekimden önce toprağı sürmek ya da toprağı alt üst edip havalandırmak için kullanılır. Pulluğun ucu demirden yapılmıştır.

3-  Mibzer ve Gübre Serpme Makinesi

Mibzerler, tohumların toprağa eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Tarlalarda gübreleri serpmek için de kullanılır. Bu alet sayesinde gübre ve tohumlar tarlaya eşit şekilde dağıtılır.

4- Biçerdöver

Ekinlerin kesilerek tanelerinden ayrılmasını sağlayan, tarım için çok kullanışlı bir makinedir.

5- Balya Makinesi

Bu ekipman hasat sonrası için işe yaramaktadır. Samanları kesmek için kullanılır. Bunun dışında toprağı kaldırmak, yabani otları ayıklamak gibi işlemlerde de kullanılır.

6- Orak Makinesi

En çok kullanılan tarım makineleri içerisinde yerini alan orak makinesi, tarladaki ürünü toplu halde demetler haline getirir. Bu sayede ürünün, toplanma süresinden tasarruf etmiş olursunuz.

7- Harman Makinesi

Hasat edilen tarım ürünlerini, dövme yöntemi ile kabuklarından ayrılmasını sağlar. Hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf etmemiz konusunda oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Tarımda kullanabileceğiniz makineler için https://www.truck1.com.tr/ adresini ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER