“Ekonomik hastalık virüsün önüne geçti”

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, Ben Haber’e yaptığı açıklamalarda; “Virüse karşı bir sürü tedbir alınıyor fakat bence ekonomik hastalık virüsün önüne geçti” ifadelerini kullandı

“Ekonomik hastalık virüsün önüne geçti”

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU


2020 yılının Mart ayından beri hayatımızda olan, canlarımızın yitip gitmesine neden olan koronavirüs salgını, turizm üzerinde de derin yaralar açıyor.
Aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte, turizm de umut ışığı yansa da, toparlanmak zaman alacağa benziyor.
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, Ben Haber’e verdiği röportajda önemli mesajlar vererek, Turizm çalışanlarının aşılanması gerekliliğini vurguladı. Öte yandan Demir; virüse karşı bir sürü tedbir alınmasına rağmen, ekonomik hastalığın virüsün önüne geçtiğini vurguladı.


İşte o röportaj:

Aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte, umutlarda yeşermeye başladı. Bu umut, turizme nasıl yansıdı?
Hala kafalar karışık. Tüm planlar netlik ister. Önünü net görürsen planı o kadar hızlı yaparsın fakat hala biz turizmciler önümüzü çok net göremiyoruz bulanıklık devam ediyor. Onun içinde ‘acabalarla’ vakit geçiriyoruz. Sezona da oldukça yaklaştık. Beklenen sayıda aşıda gelmedi, aşılamada beklenen sayıya ulaşılamadı yani çok fazla tadı tuzu yok. Birkaç gündür Bakanımızın açıklamasına odaklandık O da nisanda ‘soft opening’ dediğimiz ‘yavaştan yavaşa açarız, ağustosta yoğunlaşırız’ açıklaması da çok hoşumuza gitmedi. Bu senede sezon puslu gözüküyor. Ama tabi her şey ani değişiyor bakarsınız virüs mutasyon geçirir kaybolur gider yani artık işimiz Allah’a kaldı gibi gelmeye başladı bana.

TURİZM ÇALIŞANLARININ AŞILANMASI

Aşılamada, önce sağlık çalışanları ve 65 yaş üstündekiler, ardından riskli ve kritik işlerde çalışanlar aşılanacak. Sonra kronik hastalardan başlanarak 18 yaşından büyük herkes aşılanacak. Peki turizm çalışanlarının aşılanmasında önceliğe dair bir çalışma var mı?
O çalışmalar var. Hizmet sektörü çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması hem sektöre faydalı olur hem de hizmet verdiğimiz misafirlerin riskleri en aza inmiş olur diye düşünüyoruz. Böyle bir aksiyon olmasını bekliyoruz. Bakanımız bu konuda çalışıyor. Ne getiri ne götürü ona bakması lazım. Ben şunu ilave edeceğim her şeye rağmen yazın yaklaşması ve havaların güzelleşmesi ile insanların artık kendisini tatile adapte edeceğine inanıyoruz. Çok da ümitsiz değiliz bu sezondan onu belirtmek istedim.

“EKONOMİK HASTALIK VİRÜSÜN ÖNÜNE GEÇTİ”

Güvenli Turizm Sertifikası Programı kriteri bu yıl da uygulanacak mı? Denetimler ve tedbirler devam edecek mi?
Daha ağır şekilde denetimler yapılmaya başlanacak ve daha da kapsamı genişletilecek. 30 odaya kadar düşürüldü hatta 10 odaya kadar daha düşürülecek gibi duyurular alıyoruz güvenli turizm sertifikası ile ilgili. Virüse karşı bir sürü tedbir alınıyor fakat bence ekonomik hastalık virüsün önüne geçti gibi sanki. İçeride kalmanın da sağlığımıza bir bedeli var Bilim Kurullu da bunu bir gün açıklayacaktır “dışarıda daha çok bulunun” vb . Söylüyorlar ama dillerinin ucu ile söylüyorlar onu daha net söyleseler açık alanlara çıksın toplum gezsin vs diye.

“DENETLEME LAZIM”

Sıklıkla da belirtiyorsunuz ‘Bu süreçte oteller en güvenli yerler’ diye…
Bu konuda en iyi organize olan oteller ancak otellerin üzerine de gidilmeye başlandı. Mesela Uludağ’da bir olay meydana geldi veya bir restaurantta. Bir şey oluyor bireysel olumsuzluklar genele yayılarak cezalar gönderiliyor. Bence “Şurayı kapatalım” demek kolay denetleyelim denmesi lazım. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER