EBSO Meclis Toplantısı yapıldı

EBSO Mart ayı olağan meclis toplantısı, İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

EBSO Meclis Toplantısı yapıldı

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZQ Girişimcilik Merkezi'nin detaylarını, İzmir iş insanlarının bankacılık sektörü toplantısından neler gündeme alındığını, Rusya-Ukrayna savaşı ve Türkiye'ye ekonomik anlamda yansımaları, Kur korumalı mevduat sisteminin etkilerini anlattı.

İZQ GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ

EBSO Başkanı Yorgancılar, İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin yenilikçi projeleri ve yaratıcı fikirleri ile İzmir’e çok büyük katkı sağlayacağını söyledi. Yorgancılar, "Merkezin yüzde 95'i kiralandı. Yazılım ve Ar-Ge şirketleri, İş Bankası pilot şubesi olacak ve bu sistemi Türkiye'de yaygınlaştıracak' dedi.

OSB'LERDE YER YOK, TUNÇ SOYER 'ÇALIŞACAĞIM' DEDİ

Ender Yorgancılar, “Bergama OSB’de yer yok, Aliağa OSB’de yer yok, Torbalı OSB’de yer yok. İzmir’de sanayi yer konusuyla ilgili sıkıntı yaşıyor. Konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ilettim. Kendisi sanayinin yer ihtiyacı konusunda çalışacağım dedi. Çünkü artık OSB’lerin büyüyecek imkan ve kapasitesi kalmadı” dedi. 

YORGANCILAR'DAN İZMİR İŞ İNSANLARINA SİTEM

Başkan Yorgancılar, 17 Mart tarihinde Ticaret Odası ve Ticaret Borsası ortaklığında İzmir İş İnsanları Bankacılık Sektörü Toplantısı’nı yaptıklarını söyledi. Yorgancılar, "Türkiye Bankalar Birliği organizasyonu ile Bankalarımızın genel müdürleri ve genel müdür yardımcıları ile uzmanlar bizimle ile birlikteydi. Oldukça verimli geçen geniş katılımlı toplantıda ne yazık ki, çok az sayıda üyemizi orada görmekten üzüntü duydum. 30 kişi geleceğini teyit ederken, toplantıda 10 kişi yoktu. Böyle bir süreçte, böylesine bir imkanı yakalamak çok zor. Bu da üyelerimizin finansman ayağında sorunlarının olmadığını düşündürtmektedir. Bu da sevindirici bir durum. İş insanlarımızın bankayla sıkıntısı yok, sorunlarını çözmüşler dedim' diyerek sitem etti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Ukrayna'da insanlık dramı yaşanmasının yanında Rusya ekonomisinin dünyadan tecrit edilerek iflasa sürüklenmesi, ülkelerin savunma harcamalarını artırması, enerji ve tarımda dışa bağımlılığın yarattığı ve yaratacağı mağduriyet, enerji ve gıda arz güvenliği riski, artan emtia, navlun, enerji ve hammadde fiyatları, yüksek enflasyon, düşük büyüme ve stagflasyon riski, tedarik zincirlerinde yeni bir bozulma gibi konuların söz konusu olduğunu söyledi.

SAVAŞIN TÜRKİYE'YE YANSIMASI

İşgalin Türkiye’ye yansımasına yönelik konuşan Yorgancılar, “Doğalgazın yüzde 38’i Rusya, buğdayda yüzde 75 bağımlıyız. Turistlerin yüzde 38’i Rus ve Ukrayna. Petrole gelen 10 dolar artışın cari açığa yansıması 4 milyar dolar. Artan emtia, enerji ve hammadde fiyatları, dolarda artış, kur korumalı mevduat nedeniyle hazineye ek yük gelmesi, Rusya üzerinde yapılan stratejik anlaşmalar, Ukrayna anlaşmalarını belirsizlikleri ve jeopolitik risklerin artması. Diğeri ise Suriye konusu. Orada durum aynı devam ediyor” dedi..

Rusya ve Ukrayna arasındaki süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin gösterdiği ılımlı, sağduyulu politikanın son derece başarılı olduğunu belirtti.

KUR KORUMALI MEVDUAT YÜKÜ FAZLA

Yorgancılar, dolardaki artış ile Kur Korumalı Mevduattan dolayı Hazine’ye ek maliyet yükü getirdiğini söyledi. Yorgancılar, "27 bin liranın 4bini bankadan, 23 bin lirası hazineden ödenecek. Hazineye ciddi bir yükü var. Dolayısıyla artı tarafı var. TL rakamı yükseldi fakat hazineye yükü getirisinden çok daha fazla. Mutlaka çevrilmesi ve dönmesi gerekiyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER