Dünyanın 3. Büyük Ülkesi: Facebook

900 milyon faal kullanıcıya sahip Facebook, halka arz girişiminde belirlediği hisse satış miktarını yoğun talep üzerine yüzde 25 artırdı.

Dünyanın 3. Büyük Ülkesi: Facebook

Sosyal paylaşım ağı Facebook Cuma günü yapacağı halka arz girişiminde daha önce belirlediği hisse satış miktarını yoğun talep üzerine yüzde 25 arttırdı.
Önceki gün hisse senedi başına 28-35 dolar aralığını 34-38 dolara çıkaracağını açıklayan Facebook, ABD Menkul Kıymetler Borsası'na 337 milyon hisse yerine 421 milyon hisseyi satışa koyacağını bildirdi.
Facebook böylece hisse senedi satışından 12 milyar 100 milyon dolar yerine yaklaşık 16 milyar dolar elde etmeyi planlıyor.
Bu arada, borsaya girişi öncesinde son veriler ışığında, dünyadaki internet kullanıcılarının yarısından çoğunun faydalandığı Facebook'un 900 milyon fazla aktif kullanıcısı olduğu ve bunların yarıdan fazlasının her gün en az bir kere birbirleriyle temas kurdukları belirtiliyor.
Socialbakers'ın rakamlarına göre, 157 milyonla en fazla kullanıcının bulunduğu ABD'yi, 45,8 milyon kullanıcıyla Hindistan, 47 milyon kullanıcıyla Brezilya izliyor. Endonezya'da 42,2 milyon ve Meksika'da 33,1 milyon kullanıcı bulunuyor.
Rusya'daki Odnoklassniki ve VKontakte siteleri ile yasaklandığı Çin dışında hemen hemen bütün ülkelerde bir numaralı toplumlararası sosyal web sitesi olan Facebook, Japonya, Güney Kore ve Vietnam'da da sürekli kullanıcı kazanmaya devam ediyor.
Dünyanın en genç dolar milyarderleri tarafından kurulan Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, iki gün önce 28 yaşına basarken, kurucularından Dustin Moskovitz, ondan 8 gün daha genç.
Siteye her gün 300 milyondan fazla fotoğraf yükleniyor.
488 milyondan fazla mobil kullanıcı taşınabilir cihazlarıyla Facebook'a bağlanıyor.
Facebook kullanıcılarının ortalama 130 arkadaşı bulunuyor.
Mart sonunda 3 bin 539 çalışanı bulunan şirket bu yıl binlerce kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER