Citigroup: Türkiye, Girdaplı Bir Denizde İstikrar Adası

Citigroup'un Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı Biglari, Türkiye'nin Euro Bölgesi'ndeki krize rağmen istikrarını koruduğunu söyledi.

Citigroup: Türkiye, Girdaplı Bir Denizde İstikrar Adası

Citigroup Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı ve Citicorp Başkan Yardımcısı Hamid Biglari, küresel belirsizlikler, finansal piyasalardaki kırılganlıklar, Euro Bölgesi borç krizine rağmen Türkiye'nin ''girdaplı bir denizde istikrar adası'' olduğunu söyledi.

Biglari, küresel risklere rağmen Türkiye'nin sağlam bankacılık sistemi, dinamik ekonomisi ve güçlü mali yapısına dikkati çekti.

Mevcut kur değerleri üzerinden düşünüldüğünde şu anda 2011'de yüzde 3 olan küresel ekonomik büyümenin yavaşlayarak bu yıl yüzde 2,6 oranına inmesini beklediklerine değinen Biglari, gelişmiş ekonomilerde hane halkı borçluluğunun halen yüksek seyrettiğini anımsattı.

Hane halkı borçlanmasında ve emlak piyasasındaki iflas döngülerinin yaklaşık 7 sene kadar, gelişmiş ülkelerde, bilançoların dengeye oturtulması sırasında düşük büyümeye yol açacağının altını çizen Biglari, şunları kaydetti:

''Avrupa krizi halen tam olarak çözümlenmiş değil ve ilerleyen dönemde krizin yüksek riskin yol açtığı başka hoşnutsuzluklara yol açma olasılığı var. Türkiye, girdaplı bir denizde istikrar adası gibi. Diğer ülke risklerinden kaynaklı ekonomik belirsizlikler Türkiye'nin etrafını sarmış durumda. Avro Bölgesi'ndeki denge sıkıntıları, İran Körfezi'ndeki tansiyon gibi nedenlerle küresel ekonomideki belirsizlikler giderek artıyor. Bütün bu ortam içerisinde Türkiye politik istikrarı, hızlı büyümesi ve sağlam bankacılık yapısı ile diğerlerinden ayrışıyor.''

Türkiye'nin coğrafi pozisyonu ve lojistik sektöründeki avantajları...

Citi'nin Türkiye'deki operasyonlarında bölgesel ticaret yapan şirketlerle olan çalışmalarına artırarak devam edeceklerini vurgulayan Biglari, ''Türkiye'nin coğrafi pozisyonu ve lojistik sektöründeki avantajları ülkeyi Ortadoğu, potansiyel olarak Orta Asya ve Doğu Avrupa'nın bölgesel bir merkeze dönüştürmüş durumda'' dedi.

Biglari, küresel ekonomide gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler arasındaki ticaret modellerinin de değişmeye başladığını ifade ederek, ''Dikkatimizi çeken son eğilimlerden biri de gelişmekte olan ülkelerin kendi aralarındaki ticaretinin, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yapılan ticaretin önüne geçiyor olması. Bizler, artık dünyadaki gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın devam etiği ve gelişmekte olan ülkelerin birbiri ile daha çok ticaret yaptığı yeni bir üçüncü küreselleşme dalgasının içerisinde yer almaktayız'' görüşünü ifade etti.

Bugün gelişmekte olan ülkeler arasındaki ticaretin küresel ticaretin toplamının yüzde 15'ine denk geldiğini belirten Biglari, ''Biz gelişmekte olan ülkelerin kendi aralarındaki ticaretin miktarının 2015 yılından itibaren gelişmiş ülkelerin kendi aralarındaki ticaretin toplam miktarının önüne geçmesini , gelişmekte olan ülkelerin ileride dünya ticaretinin de üçte birini oluşturmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER