Bu Yaz Gözlükler Çok Havalı

Vazgeçilmez aksesuarlarımız olan güneş gözlükleri bu yaz yine çok havalı. Özellikle yaz sezonunun güneş gözlüğü modasına bakıldığında karakteristik tasarımlar ve 60'ların retro tasarımları göze çarpıyor.

Bu Yaz Gözlükler Çok Havalı
SELCAN BİLEN / BEN HABER
 
Gözlük Sektöründe Ege Bölgesi’nin önemli şirketlerinden olan Mert Optik; gözlük modelleriyle bu yaza da damga vuracak. Mert Optik Alsancak şubesi Mağaza Müdürü Murat Türkekul 2015 yazının gözlük modasını Ben HABER gazetesinin okurlarıyla paylaştı. 
 
Türkekul, gözlük modasında bu sezon nostalji havası yaşanacağını ve gözlük modellerinde genel olarak yuvarlak ve çekik tipli gözlüklerin tercih edileceğini vurgularken plajlarda da renkli camlı gözlüklerin hakim olacağını belirtiyor. 
 
EN FAZLA TERCİH EDİLEN RENK MAVİ
 
Bu yıl 2015 yazında hazır giyimde, ayakkabıda çok renkli bir moda bekliyor bizi. Aynı şekilde gözlük modelleri de bu yaz bizi daha da renklendirecek mi?
 
Evet camlar aynalı ve renkli olacak genelde. Beyaz, mavi, sarı, gold renkli aynalı gözlük modelleri bu sezonun vazgeçilmezleri arasında olacak. Özellikle yanları kapalı gözlük modelleri hem güneşin gelmesini kapatıyor hem de ayrı bir hava veriyor ve sağlık açısından da güzel bir tasarım. Bu senenin renkleri baya iddialı ama mavi her zaman en fazla tercih edilen renkler arasında. Hem spor bir havası var hem de albenisi yüksek bir renk olduğu için gözlük renklerinde en fazla tercih edilenler arasında. 
 
 
PLAJLAR GÖZLÜKLERLE DAHA DA RENKLENECEK 
 
Plaj modasında ne tarz gözlükler olacak?
 
Bu yıl plajlar, renkli gözlüklerle ayrı bir havaya bürünecek. Özellikle sarı, oranj, pembe ve yeşil renk tonları daha hakim olacak. Deniz sezonunda bu yıl klasik tarz kullananlar bundan vazgeçerek daha havalı ve renkli gözlük modasına uyum sağlayacaklar. 
 
Bu yılın favori modelleri hangi tip gözlükler olacak?
 
Bu yılın favori modelleri arasında çekik ve yuvarlak gözlükler çok revaçta. Tabii daha farklı modeller de tercih ediliyor ama kıyaslama yapacak olursak yuvarlak, kedi modeli dediğimiz yani çekik görünümlü gözlükler bu yıl oldukça karşılaşacağımız bir model olacak. Daha şimdiden satışlarla da kendini belli etmeye başladı.
 
 
İZMİRLİLER SİYAHTAN VAZGEÇEMİYOR
 
Çekik modellerde çok fazla renk seçeneği yok çünkü günlük kullanıma ve abiye tarzı kıyafetlerde daha rahat kullanılıyor. Bu yüzden siyah, kahverengi, gold renkler daha fazla tercih ediliyor. Birkaç renk seçeneği olmasına rağmen yine de siyah renk her zaman en banko renkler arasında ve İzmirli kadınlar siyahtan kolay kolay vazgeçmiyor. Gözlük de artık bir moda haline geldi. Ve modeller her yıl gittikçe değişiyor ve Avrupai bir görünüm kazanıyor. Zaten modeller genelde Avrupa'dan esinlenerek yapılıyor.
 
Gözlük çok önemli bir aksesuar aynı zamanda koruyucu bir aksesuar da. Yaz aylarında bilinçli güneş gözlüğü seçimi ne kadar önemli?
 
Gözlük alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus UV ışınlarını kırma özelliğine sahip olup olmamasıdır. İkinci olarak, büyük tip gözlük modelleri güneşten korunmak için ideal bir model. Özellikle kaş hizasını kapatırsa eğer güneş ışınlarına karşı gözlerimizi kıstığımızda bu tip bir model bize ince kırışıklıkların önlenmesi açısından çok yardımcı olacaktır. Bu yaz bu tarz modellerle de karşılaşacağız çünkü bu tarzlar sadece gözü güneşten korumuyor, göz çevresinin güneş alan kısımlarını da kapatıyor. Böylelikle cildimiz de korunmuş oluyor. 
 
Yüz tipine göre güneş gözlüğü nasıl seçilmeli?
 
Öncellikle yüzümüzü, yüzümüzün şeklinin ne olduğunu iyi bilmeliyiz. Yuvarlak bir yüze yuvarlak bir gözlük gitmeyebilir. Biz müşterilerimize önerilerde bulunuyoruz tabii ki ama yine tercih onlara kalıyor. Çünkü kimi zaman çok beğendikleri için yüzlerine gitmeyen bir modelle de buradan ayrılabiliyorlar. Bazen de bize Türkiye'de ve yurt dışındaki ünlülerin gözlük modelleriyle gelip “biz bundan istiyoruz” diyorlar. Bu ünlülere örnek verecek olursak Kıvanç Tatlıtuğ, Brad Pitt, Rihanna, Shakira... Bu ünlüler taktıkları gözlük modelleriyle de bir akım oluşturuyorlar ve bu sayede bir moda doğmuş oluyor.
 
ERKEKLERDE FAVORİ MODEL DAMLA
 
Kadınlar kadar erkeklerin de gözlüğe merakı olduğunu belirten Murat Türkekul bu yıl erkek gözlük modasında damla modelinin ön planda olduğunu söylüyor: Erkeklerde yine damla modeli hakim. Geçen yıl da damla modeli çok modaydı. Bu sene yine revaçta olacak. Çünkü hem klasik bir tarzı var hem görünüş açısından ayrı karizması var. Köşeli ve ayna modellerini de beylerde bu yıl göreceğiz ve bu gözlükleri klasik giyim tarzına sahip erkekler de çok rahat bir şekilde kullanabilecek. 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER