Bu Ay Enflasyonu Tek Hanede Göreceğiz

Merkez Bankası Başkanı Başçı, 'Enflasyonu bu ay tek hanede göreceğiz' dedi.

Bu Ay Enflasyonu Tek Hanede Göreceğiz

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'de şu ana kadar politika çerçevesinin arzu edilen yönde ilerlemeye devam ettiğini belirterek, ''Zaman zaman ufak tefek elbette sapmalar olabilir, zaten olabiliyor da... Bu işin doğası gereği zaman zaman birtakım şoklarla karşı karşı kalırsınız. Burada önemli olan, karşı karşıya kaldığınız şoklara doğru zamanda doğru politika tepkisi verebiliyor musunuz? Tedbirlerinizi zamanında alabiliyor musunuz?'' dedi.
Erdem Başçı, Türkiye'de potansiyel üretim tarafından bakıldığında, aslında çok da fazla bir enflasyona yol açabilecek, çıktı açığını ters yönde geliştirebilecek gelişmenin söz konusu olmadığını düşündüklerini bildirdi.
Başçı, verimlilik faktörlerinden kaynaklanan büyümenin enflasyon açısından bir sorun oluşturmadığını, bunun sağlıklı bir büyüme olduğunu ifade ederek, ''Yeter ki birtakım risklere dikkat edelim. Bir yerde pekçok ülkede gözlenen aşırıya gidişten her zaman kaçınmamız gerekir'' diye konuştu.
Başçı, günümüzde artık finansal istikrarın bir ihtiyaç olduğunun ortaya çıktığına dikkati çekerek, ''Sadece enflasyonu düşük tutarak, fiyat istikrarını sağlayarak merkez bankacılık yapamazsınız. Mutlaka finansal istikrara bakmanız gerekir'' dedi.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''Enflasyonu bu ay tek hanede göreceğiz'' dedi.
Erdem Başçı, cari açığa işaret ederek, bu konuda alınan dengeleyici tedbirlerin meyvelerini vermeye başladığını, burada reel olarak mal ihracatı ve ithalatı açısından bakıldığında 2011 başlarından itibaren dengelenmenin başladığını, bu dengelenmenin önemli bir noktaya geldiğini belirtti. Başçı, ''Fakat neden bunu cari açık rakamlarında tamamen görmüyoruz? Bu dönemde ithalat fiyatları ihracat fiyatlarından daha fazla arttı. O yüzden biz bunu tutar olarak o kadar da hızlı görmedik. Yeni yeni görmeye başladık daha bu aylarda. Cari açıktaki düzelmeyi ay ay kademeli bir şekilde gözlüyoruz'' diye konuştu.
Erdem Başçı, ne olursa olsun TL'nin en az oynak para birimlerinden biri olacağını, bunu net şekilde söyleyebileceklerini bildirdi.
Başçı, TL'nin aşırı değerli olmadığını, bilakis olması gerekenin altında bulunduğunu belirterek, bunu da bir miktar ihracata destek veriyor şeklinde okumak gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER