Bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Ramazan ayının başlamasına günler kalırken milyonlarca emeklinin gözü kulağı 2023 Ramazan Bayramı emekli ikramiyesine çevrildi.

Bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Halihazırda Kurban ve Ramazan bayramlarında 1100 lira verilen ikramiyeyle ilgili emeklilerden bir çağrı geldi. 2021'de bayram ikramiyelerinin yüzde 10 artışla 1100 liraya yükseldiğini hatırlatan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün'ün çağrısından sonra ikramiye tutarının artıp artmayacağı yeniden merak konusu oldu.

Milyonlarca emekli, bayram ikramiyesiyle ilgili yüzleri güldürecek haberi beklerken emeklilerden açıklama geldi. TÜED Genel Başkanı Ergün, 2018'deki ikramiyenin asgari ücretin yarısı üzerinden hesaplandığına dikkat çekerken bugün de aynı hesap yapıldığında ikramiye tutarının 4 bin 253 lira olacağını belirtti. "Milyonlarca emekli hükümetten bu yönde bir müjde bekliyor" diyen Ergün ayrıca "2018'de 1000 lirayla yaklaşık üç çeyrek altın alınırken, bugün 1100 liraya bir gram altın dahi alınamıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"MİLYONLARCA EMEKLİ HÜKÜMETTEN MÜJDE BEKLİYOR"

Emekli ikramiyelerinin son yıllardaki yüksek enflasyon karşısında ciddi oranda eridiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

"Tüm emekli aylıkları yıllar içerisinde enflasyon oranında arttı. En düşük emekli aylıkları da buna bağlı olarak bir şekilde düzenlendi. Bu artışlara rağmen, bayram ikramiyeleri 2021'deki yüzde 10'luk artış dışında yerinde saydı. 2018'de 1000 lirayla yaklaşık üç çeyrek altın alınırken, bugün 1100 liraya bir gram altın dahi alınamıyor. Sosyal devlet açısından bakılarak en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın bütün emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilmesini istiyoruz."

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesinin 5 bin 500 liraya yükseltilmesinin en düşük aylık alan milyonlarca emekliye rahat bir nefes aldıracağını ifade ederek, "En düşük emekli aylığı miktarının, uygulanan asgari ücretin yaklaşık yarısına denk geldiği dikkate alındığında bu adımın atılması sosyal devletin bir gereğidir. Milyonlarca emekli hükümetten bu yönde bir müjde bekliyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER